Jak spróbować wszystkiego i nie przytyć w Boże Narodzenie? Poznaj 7 rad dietetyka

Jak spróbować wszystkiego i nie przytyć w Boże Narodzenie? Poznaj 7 rad dietetyka

Fot. pixabay.com

Czy w Święta Bożego Narodzenia można skosztować wszystkiego i nie przytyć? Można! Należy jednak podejść z rozsądkiem do jedzenia.  

Jaką strategię żywieniową przyjąć, by w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia nie mieć wyrzutów sumienia związanych z obżarstwem i zaraz po nich nie szukać “diety cud”? Jak spróbować wszystkiego i nie przytyć w Święta Bożego Narodzenia? Oto co radzi dietetyczka kliniczna Monika Stromkie-Złomaniec.

Przeczytaj także: Posiłki dla najmłodszych w czasie świąt Bożego Narodzenia

  • Nakładaj na talerz małe porcje. Możesz spróbować wszystkiego, na co masz ochotę, ale porcje powinny być degustacyjne, 1-2 łyżki bigosu, 2 pierogi, 1 łyżka kutii itp.
  • Zrezygnuj z chleba, ziemniaków, ryżu lub nakładaj ich na talerz odrobinę. Szczególnie jeśli pojawiają się kopytka czy kluski śląskie, których na co dzień nie jadasz.
  • Jedz warzywa. Nie rezygnuj z nich w święta. Poza sałatką jarzynową, ćwikłą z buraków i marynowanych grzybków, zadbaj, by na stole znalazła się prosta sałatka na bazie listków szpinaku, roszponki, rukoli czy sałaty lodowej. Wystarczy skropić ją octem jabłkowym i olejem rzepakowym lub dodać kilka posiekanych suszonych pomidorów.
  • Zadbaj o przerwy między posiłkami. U wielu osób jedzenie w święta to… jeden posiłek, który zaczyna się rano, a kończy wieczorem. Warto trzymać się swojej dotychczasowej rutyny i zjadać posiłki co 2-3 godziny, oczywiście korzystając z tego, co mamy na stole. Taka kontrola pomoże nam powstrzymać się przed nieświadomym podjadaniem tego, co mamy pod ręką.
  • Zrezygnuj z kupnych słodyczy, postaw na domowe wypieki, ale z umiarem. Porcję ciasta czy kilka pierników traktuj jak posiłek, nie zjadaj go zaraz po obiedzie jako deser. Powiedzmy, że dwa posiłki w ciągu dnia składające się ze słodkości są w porządku. Takiej zasady możemy trzymać się w dni świąteczne.
  • Jeśli sięgasz po alkohol, to wybierz wino, najlepiej wytrawne/półwytrawne. Jeszcze przed świętami zapoznaj się z ofertą rodzimych winiarni, które produkują wina owocowe, np. z jagody kamczackiej, borówki czy porzeczki. Mają ciekawy smak, a przy tym bogate są w przeciwutleniacze, takim rodzimym trunkiem warto wznieść toast.
  • Znajdź czas na rodzinny spacer! To sposób, by choć na godzinę odejść od stołu i przy okazji spalić trochę spożytych kalorii. Nawet niewielki ruch na świeżym powietrzu dobrze wpłynie na trawienie, które w święta ma wyjątkowo dużo pracy.

Święta to wyjątkowy czas, kiedy spotykamy się w szerszym gronie bliskich nam osób. Starajmy się nie przejadać, ale też nie traktujmy tego czasu jak zagrożenia dla naszej sylwetki i zdrowia. Boże Narodzenie jest raz w roku, a cały okres okołoświąteczny to tylko kilka dni. Jeśli sumiennie pracujemy na co dzień, dbamy o wartościowe posiłki, to dwa-trzy dni świąteczne nie sprawią, że wszystko legnie w gruzach. Pamiętajmy o tym! – mówi Monika Stromkie-Złomaniec.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!