Jak zadbać o włosy? Warto zacząć od sprawdzenia ich porowatości!

Jak zadbać o włosy? Warto zacząć od sprawdzenia ich porowatości!

Dopasowana do potrzeb twoich włosów pielęgnacja to najlepszy sposób na poprawę ich kondycji i wyglądu po zimie. Aby właściwie dobrać produkty, warto zacząć od sprawdzenia porowatości włosów.

Porowatość włosów to stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa, czyli jego łusek, od warstwy wewnętrznej, czyli kory włosa. Biorąc pod uwagę rodzaj porowatości, wyróżniamy trzy typy włosów:

  • niskoporowate (domknięte, przylegające łuski do kory),
  • średnioporowate (lekko odchylone łuski od kory),
  • wysokoporowate (mocno odchylone łuski od kory).

Włosy niskoporowate najczęściej są określane jako pełne blasku, z “efektem tafli”. Łatwo się rozczesują, a po umyciu dość długo schną. Zazwyczaj są proste, przez co niekiedy sprawiają wrażenie cienkich i pozbawionych objętości.

Włosy średnioporowate zazwyczaj są lekko falowane, wyglądają na zdrowe przy właściwej pielęgnacji i łatwo je wystylizować, ale brakuje im blasku, nawilżenia i wygładzenia.

Włosy wysokoporowate puszą się, kręcą i bywają matowe, przez co mogą wyglądać na zniszczone. Trudno je rozczesać, ale szybko schną. Najczęściej są to włosy po zabiegach chemicznych lub zbyt częstym i nieodpowiednim suszeniu i prostowaniu. Takie włosy także mogą wyglądać pięknie i zdrowo, potrzebują tylko więcej uwagi podczas ich pielęgnacji.

Aby określić porowatość swoich włosów, możesz wykonać specjalny test. Dzięki temu upewnisz się, jaki typ pasm posiadasz i jak najlepiej się nimi zaopiekować.

Jak zadbać o włosy? Najlepsze składniki dla twoich włosów

Porowatość to bardzo istotny czynnik wpływający na kondycję i wygląd włosów. Determinuje on także reakcje pasm na dane produkty i zabiegi pielęgnacyjne. Wybierając kosmetyki, możemy więc zadać sobie pytanie, co właściwie decyduje o tym, że dany produkt jest przeznaczony właśnie dla włosów wysoko-, średnio- czy niskoporowatych?

Przede wszystkim głównym czynnikiem odpowiedniej pielęgnacji jest właściwie dobrany skład kosmetyku do indywidualnych potrzeb włosów. W zależności od stopnia odchylenia łuski łodygi włosa, a tym właśnie jest porowatość, komponowane są poszczególne formulacje, które w największym stopniu odżywią włos.

Jak komponuje się receptury dla włosów wysoko-, średnio- i niskoporowatych? Jakie składniki są niezbędne, aby zapewnić włosom dobrą kondycję i piękny wygląd?

Receptury naszych produktów są dobierane w ten sposób, aby wielkość cząstek składników dopasowana była do stopnia odchylenia łusek. Do włosów o niskiej porowatości dobieramy kompleks aminokwasów (m.in. prolina, alanina, arginina), który ma świetne działanie naprawcze. W pielęgnacji włosów średnioporowatych stosujemy olej arganowy, oliwę z oliwek, olej makadamia, czy awokado. Spośród proteinowych składników stawiamy natomiast na proteiny ryżowe oraz wegański odpowiednik keratyny. Z uwagi na to, że wraz ze wzrostem porowatości maleje poziom naturalnej ochrony włosa, najbardziej narażone i podatne na wszelkie zabiegi chemiczne są włosy wysokoporowate. Często bywają suche, matowe, rozdwojone, łamliwe i szorstkie w dotyku. W ich wypadku najlepiej sprawdzają się oleje i proteiny o dużych cząstkach, które uszczelnią nadwyrężoną strukturę pasm, np. olej bawełniany, olej z kiełków pszenicy, czy olej lniany. Korzystne działanie dla włosów wysokoporowatych wykazują również proteiny sojowe lub z pszenicy.

Jolanta Langer, dyrektor Działu Badań i Rozwoju Vis Plantis

Źle dobrana pielęgnacja lub jej brak może zmienić porowatość włosów, wpływając na ich kondycję, a tym samym na ich wygląd.

Jak zadbać o włosy? Specjalna linia produktów od Vis Plantis

Z myślą o porowatości włosów, która odgrywa kluczową rolę w ich zdrowiu i wyglądzie, marka so!flow by Vis Plantis zdecydowała się opracować specjalną linię produktów, w której są szampony, odżywki i maski dopasowane do potrzeb trzech głównych typów porowatości włosów.

Kosmetyki so!flow zawierają składniki odżywcze (np. aloes, arbuz, mięta) i adaptogeny — substancje, których właściwości od lat wykorzystywane są w medycynie ajurwedyjskiej. Adaptogeny to składniki działające holistycznie, wzmacniające organizm w walce z czynnikami stresującymi. Poprzez działanie ochronne (ochrona przed stresem oksydacyjnym), podtrzymują naturalną odporność organizmu, pozwalając zachować młody wygląd, sprawność i dobre samopoczucie.

Wśród roślin wykazujących działanie adaptogenne wyróżniamy m.in. ashwagandę, cytryniec chiński, korzeń maca, rożeniec górski czy grzyb Reishi. Wszystkie te składniki można znaleźć również w kosmetykach so!flow.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.