Posiłki dla najmłodszych w czasie świąt Bożego Narodzenia

Posiłki dla najmłodszych w czasie świąt Bożego Narodzenia

Czy smażony karp, kapusta z grzybami lub makowiec to odpowiednie posiłki dla niemowlęcia? Na co zwrócić uwagę podczas świątecznego ucztowania z maluchem? Pytamy o to dr n. med. Magdalenę Wołoszko, pediatrę, eksperta współpracującego z BoboVita.

Posiłki dla najmłodszych nie mogą być tłuste, słone, z dużą ilością cukru, ciężkostrawne. Nie mogą też zawierać składników szkodliwych dla niemowlęcia. Tymczasem Wigilia i święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym często pozwalamy sobie na wiele przyjemności – zwłaszcza jeśli chodzi o tradycyjne potrawy, spożywane zazwyczaj tylko raz w roku. Serwowane w tym czasie potrawy, którymi zajadamy się my, dorośli, w żadnym razie nie są odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny.

Warto mieć tego świadomość, ponieważ sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia, gdy organizm dziecka wciąż się rozwija i dojrzewają jego narządy, jest bardzo istotny i ma wpływ na zdrowie w życiu dorosłym. Dlatego bez względu na wydarzenie czy okazje, nie należy robić odstępstw w codziennej diecie malucha.

Posiłki dla najmłodszych na miarę ich potrzeb

Produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci odpowiadają na szczególne potrzeby młodego organizmu w okresie intensywnego rozwoju. Taka żywność ma m.in. ustalone dopuszczalne normy poszczególnych zanieczyszczeń. Na przykład dla pestycydów w warzywach normy te są do 5000 razy bardziej restrykcyjne niż dla żywności ogólnego przeznaczenia.

Przeczytaj także: 5 ważnych faktów na temat diety rocznego dziecka

Na polskim rynku dostępne są produkty, w których znajduje się 100 proc. mięsa bez pozostałości antybiotyków, pochodzącego wyłącznie od sprawdzonych dostawców, a także 100 proc. dziko żyjących ryb z certyfikowanych połowów. Oprócz tego gwarancją bezpieczeństwa takich posiłków jest m.in. wieloletnia współpraca z dostawcami czy setki testów jakości i bezpieczeństwa, którym poddawane są surowce jeszcze zanim powstanie z nich produkt. Aby łatwiej znaleźć taką żywność na sklepowej półce, na opakowaniu produktów dla najmłodszych widnieje wskazanie wieku, np. po 6., 7. czy 9. miesiącu życia.

Posiłki dla najmłodszych na świątecznym stole

Asortyment produktów dla maluchów jest bardzo szeroki i można w nim znaleźć także takie propozycje, które idealnie wkomponują się w klimat świąt. Są to na przykład posiłki w słoiczkach, takie jak warzywne purée z rybą, makaron z tuńczykiem i warzywami, barszcz ukraiński, lub deserki w słoiczkach – przecier z suszonej śliwki lub z jabłka, moreli i brzoskwini z biszkoptem. Możliwości dobrania posiłku, który będzie dla malucha zarówno bezpieczny, jak i smaczny, jest naprawdę dużo. Podając dziecku takie produkty, rodzice mogą mieć pewność, że uwzględniają one potrzeby żywieniowe rozwijającego się organizmu dziecka.

Niemowlęta i małe dzieci nie powinny spożywać tradycyjnych wigilijnych potraw, takich jak kapusta z grzybami, smażona ryba, makowiec czy korzenny kompot. Z myślą o najmłodszych opracowano produkty skomponowane tak, aby zarówno ich skład, jak i konsystencja dopasowane były do wieku i etapu rozwoju dziecka.

Eksperci od żywienia dzieci zalecają kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Taka forma karmienia jest najlepsza dla dziecka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.