Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.

Badanie obejmuje 1000 pacjentów i jest prowadzone przez prof. Grażynę Rydzewską z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Naukowcy otrzymali już zgodę Komisji Bioetyki i rozpoczęli pobieranie próbek do badań od pacjentów.

Laboratorium Novazym przeprowadza transfer całej linii do diagnostyki, który zakończy się pod koniec kwietnia br. Wówczas Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie będzie mógł samodzielnie przeprowadzać diagnostykę.

COLOTECT™ 1.0 to pierwszy nieinwazyjny 3-markerowy test epigenetyczny, który pozwala na wykrycie nowotworów jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium ich rozwoju. Nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta, a prosta i intuicyjna procedura pozwala na pobranie próbki przez pacjenta w warunkach domowych. Jest to pierwsze badanie, które ze względu na wysoką czułość i specyficzność jest porównywalne do złotego standardu, jakim jest badanie kolonoskopowe.

Udostępnienie takiego testu może znacząco przyczynić się do zwiększenia liczebności badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, choroby odpowiedzialnej w Polsce za tysiące niepotrzebnych zgonów rocznie.

prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie

Laboratorium Novazym podpisało również umowę ze Szpitalem Medicover w Warszawie, gdzie już teraz pacjenci mają dostęp do testu COLOTECT™ 1.0. Specjaliści szpitala mogą skierować swoich pacjentów na badanie, a Laboratorium Novazym będzie odpowiedzialne za dostarczenie zestawów do pobrania próbek oraz przeprowadzenie badań na dostarczonych materiałach.

Czytaj też: Zespół Lyncha — co to za choroba?

Laboratorium Novazym jest głównym partnerem na Polskę firmy BGI Genomics, producenta testu COLOTECT™ 1.0. Badaną próbką, z której izoluje się DNA z komórek nabłonka jelita, jest kał. Test wykrywa wczesne zmiany w obrębie ludzkiego genomu prowadzące do progresji nowotworowej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?