Wirtualna Poradnia Pedagogiczna. Bezpłatne porady dla rodziców przez internet

Wirtualna Poradnia Pedagogiczna. Bezpłatne porady dla rodziców przez internet

Fot. pixabay.com

Wirtualna Poradnia Pedagogiczna to internetowa platforma, którą uruchomiła fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty. Zaprosiła do współpracy pedagogów, psychologów dziecięcych i logopedów zatrudnionych w jej przedszkolach i szkołach, którzy udzielają bezpłatnych porad rodzicom.

Wielu rodziców – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – ma ograniczony dostęp do pedagoga czy psychologa dziecięcego. Barierą bywa także wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie. Tymczasem, jak podkreśla Kaja Reszke, dyrektor działu komunikacji w fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, każdy rodzic ma przecież prawo nie wiedzieć, mieć wątpliwości i potrzebować wskazówki.

Dlatego powstaje Wirtualna Poradnia Pedagogiczna. Miejsce, w którym każdy rodzic może liczyć na profesjonalną poradę pedagoga, psychologa i logopedy. W całej Polsce nasza fundacja prowadzi 67 przedszkoli i szkół, w których dzieci objęte są opieką specjalistów na co dzień. Jak na dłoni widzimy, jak bardzo potrzebne jest takie wsparcie. Dla dzieci i dla rodziców

– tłumaczy Kaja Reszke, dyrektor działu komunikacji fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Zespół fundacji podkreśla, że bardzo ważne jest wychwycenie problemów rozwojowych dzieci na jak najwcześniejszym etapie. Pierwszym krokiem dla każdego rodzica jest zawsze uważna obserwacja dziecka i reagowanie na potencjalne problemy. Kolejnym — zasięganie rad profesjonalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i są w stanie doradzić i odpowiednio pokierować.

Czytaj też: Uczniowie w klasie, nauczyciel online. Powstaje Centrum Nauczania Zdalnego

Wirtualna Poradnia Pedagogiczna jest odpowiedzią na te potrzeby rodziców, którzy do fachowej porady specjalistów mają ograniczony dostęp i wątpliwości próbują rozwiać za pomocą internetu.

Doktor Google zyskał wsparcie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej

Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi, często szukają porady w internecie. Doktor Google to najłatwiejszy i najszybszy sposób na zdobycie informacji, ale nie zawsze są one sprawdzone i wartościowe, a mogą być nawet szkodliwe. Zaangażowany w stworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej zespół fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, wychodząc z założenia, że doktor Google nie zawsze radzi dobrze, postanowił go wyręczyć.

Postanowiliśmy dostarczyć mu fachową wiedzę, popartą doświadczeniem i wiedzą specjalistek, które na co dzień pracują z dziećmi w przedszkolach, szkołach i Familijnej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrocławiu. Sprawdziliśmy narzędziami stosowanymi w internetowym marketingu, jakie pytania związane z wychowaniem i rozwojem dzieci rodzice wpisują do wyszukiwarki najczęściej. Wiemy też, z jakimi pytaniami rodzice przychodzą do specjalistek w naszych placówkach. W ten sposób przygotowaliśmy zestaw zagadnień, na które dostarczamy algorytmom profesjonalnej, fachowej treści

– tłumaczy Bartłomiej Dwornik, koordynator projektu Wirtualnej Poradni.

Twórcy Wirtualnej Poradni Pedagogicznej podkreślają, jak ważne w tej materii jest zaufanie i świadomość, że osoba udzielająca porady jest ekspertem w swojej dziedzinie. Dlatego każda porada Wirtualnej Poradni Pedagogicznej opatrzona jest informacjami na temat autorki: w jakiej dziedzinie jest specjalistką i w jakiej placówce pracuje na co dzień. Tak, żeby rodzic mógł zweryfikować, że rady udziela mu prawdziwa, doświadczona osoba.

Czytaj też: Szkoła bez dzwonków i zadań domowych. Naukę zaczęło w niej 100 uczniów

Pilotaż #MamyNaToRadę pokazał, że Wirtualna Poradnia Pedagogiczna jest potrzebna

W ubiegłym roku Ogólnopolski Operator Oświaty prowadził pilotaż, którego efekty przeszły jego najśmielsze oczekiwania. Na stronie internetowej rodzice czytali porady od deski do deski, a publikacje w mediach społecznościowych z hasztagiem #MamyNaToRadę osiągały milionowe zasięgi i wywoływały gorące dyskusje w komentarzach. Dlatego Wirtualna Poradnia Pedagogiczna jest w tym roku jednym ze sztandarowych projektów fundacji.

Kolejne porady, jak zapowiada zespołu fundacji, pojawiać się będą systematycznie. Tematów, które poruszać będą specjalistki, już dziś wytypowanych jest około 100.

Rozbudowa platformy finansowana jest ze środków pozyskanych z 1,5% podatku oraz darowizn. Aby wesprzeć opracowanie nowych tematów i dotarcie z nimi do rodziców w całej Polsce, można przekazać 1,5% podatku fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty: KRS 00000 44866, cel szczegółowy: PORADNIA, wpłacić dobrowolny datek przez stronę internetową https://operator.edu.pl/poradnia.

Jak podkreśla Kaja Reszke, Wirtualna Poradnia Pedagogiczna pomogła już kilku tysiącom rodziców.

Widzimy to w statystykach i jesteśmy przekonani, że projekt ma duży potencjał i jest niezwykle potrzebny. Chcemy popularyzować wartościową wiedzę dotyczącą wychowywania i wspierania dzieci w pokonywaniu trudności. Pokazać rodzicom, że nie są w tym procesie sami

– podsumowuje Kaja Reszke.

Źródło informacji: Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.