KardioRehab dla pacjentów wymagających rehabilitacji kardiologicznej

KardioRehab dla pacjentów wymagających rehabilitacji kardiologicznej

Fot. pixabay.com

KardioRehab — specjalny program dla pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych, wymagających rehabilitacji kardiologicznej, opracowali eksperci kampanii Akcja Kardioprotekcja.

KardioRehab składa się z 4 filarów: zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego i regularnego stasowania leków. Eksperci podkreślają, że stanowią one potwierdzone metody skutecznie redukujące zachorowalność i ryzyko ponownych hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale też są doskonałym narzędziem w profilaktyce pierwotnej.

KardioRehab: ilu pacjentów korzysta z rehabilitacji kardiologicznej?

Rehabilitacja kardiologiczna przynosi wiele korzyści zdrowotnych, jednak wciąż nie jest dostępna dla wszystkich pacjentów po przebytych incydentach sercowo-naczyniowych. Kompleksową rehabilitację kardiologiczną przechodzi jedynie 25 proc. pacjentów, a jedną z przyczyn jest brak świadomości, że rehabilitacja kardiologiczna to konieczność, która powinna rozpocząć się jak najszybciej u pacjentów z przebytymi incydentami sercowo-naczyniowymi.

Pacjent może uzyskać skierowanie na rehabilitację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wystawione przez lekarza z oddziału kardiochirurgicznego, kardiologicznego, chorób wewnętrznych, poradni kardiologicznej lub poradni rehabilitacyjnej, która ma umowę z NFZ. Rehabilitacja kardiologiczna może być realizowana w formie stacjonarnej, ambulatoryjnej lub jako telerehabilitacja hybrydowa (składa się z dwóch etapów — po tygodniu pobytu w szpitalu lub oddziale dziennym można przejść na formę zdalną).

Jak podkreśla prof. Ryszard Piotrowicz, ekspert kampanii społecznej Akcja Kardioprotekcja, bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z decyzją i traktować rehabilitację jako dalszy etap leczenia po incydencie sercowo-naczyniowym. Przynosi ona korzystne efekty, w tym przede wszystkim modyfikuje czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy i jej powikłań (zawał serca, udar mózgu). Rehabilitacja, jak przekonuje ekspert, powinna się rozpocząć nie później niż w ciągu 30 dni po wypisie ze szpitala, w przypadku niepowikłanej angioplastyki lub zawału, nie później niż w ciągu 42 dni jeśli zawał był powikłany oraz do 52 dni w przypadku zabiegów kardiochirurgicznych.

Alternatywną drogą jest zakwalifikowanie pacjenta do programu KOS-zawał. Pacjenci włączeni do tego programu mają łatwiejszy dostęp do specjalistów. Niestety według prof. Piotra Jankowskiego zdarza się, że lekarz chciałby skierować pacjenta do programu rehabilitacji, ale pacjent nie jest do tego przekonany. Dlaczego? Przyczyną najczęściej jest dezinformacja, której źródłem jest m.in. internet, stąd kluczową rolę odgrywa edukacja i dostęp do publikacji oraz materiałów przygotowanych przez specjalistów ochrony zdrowia.

Aby wesprzeć pacjentów w podjęciu decyzji i samej rehabilitacji kardiologicznej, eksperci Akcji Kardioprotekcji na stronie www.kardioprotekcja.pl przygotowali “Ścieżkę Pacjenta” – przewodnik po rehabilitacji kardiologicznej. Zawiera on interaktywną mapę ośrodków rehabilitacyjnych oraz szczegółowe instrukcje postępowania dla pacjentów po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym.

KardioRehab, czyli cztery filary skutecznej rehabilitacji kardiologicznej

Eksperci kampanii opracowali rekomendacje w postaci 4 filarów skutecznej kardioprotekcji i rehabilitacji kardiologicznej jako metody skutecznie redukujące zachorowalność i ryzyko ponownych hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Każdy z filarów jest tak samo ważny, a razem tworzą kompleksową, integralną strategię dla zdrowia serca.

Pierwszym z nich jest regularna aktywność fizyczna, która powinna być realizowana prewencyjnie, ale i w skutecznej rehabilitacji kardiologicznej wśród pacjentów po przebytych incydentach sercowo-naczyniowych.

Trening fizyczny powinien być dopasowany indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie przeprowadzonych prób wysiłkowych i zgodnie z ustaleniami z lekarzem prowadzącym. Może być to trening wytrzymałościowy, na przykład nordic walking, trening oddechowy wspierany przez urządzenia do treningu mięśni oddechowych lub trening oporowy i rozciągający, do którego są wykorzystywane ciężarki oraz taśmy

– tłumaczy Dominika Rosińska, fizjoterapeutka i ambasadorka ogólnopolskiej kampanii Akcja Kardioprotekcja.

Kolejnym filarem jest zdrowa, zbilansowana dieta. Według Klaudii Wiśniewskiej, dietetyczki klinicznej, ekspertki kampanii Akcja Kardioprotekcja i autorki przepisów udostępnianych pacjentom, najbardziej zalecanym modelem żywienia w prewencji chorób sercowo-naczyniowych jest dieta śródziemnomorska oparta na produktach pochodzenia roślinnego.

Należy również pamiętać o wsparciu psychologicznym. Medytacja i odpowiednie techniki relaksujące pomagają w radzeniu sobie ze stresem, który może być spowodowany chorobą.

Współpraca ze specjalistą i oswajanie pacjenta z sytuacją, w której jest po incydencie sercowym, to realna pomoc w zmianie stylu życia, zarządzaniu stresem i emocjami. Pozwala to zwiększyć skuteczność leczenia oraz poprawić jakość życia pacjentów

– podkreśla psycholog dr Adrianna Sobol, ambasadorka ogólnopolskiej kampanii Akcja Kardioprotekcja.

Prof. Piotr Jankowski podkreśla wagę interwencji farmakologicznej. Według niego w prewencji wtórnej zgodnie z zaleceniami lekarza warto przyjmować kwas acetylosalicylowy, który po zawale serca zmniejsza ryzyko zgonu o 12 proc. i wydłuża życie. Jednak problem pojawia się, gdy pacjenci nie przyjmują leków regularnie, a z badań wynika, że wśród osób, które stosują farmakoterapię, aż 34 proc. nie stosuje leków regularnie, zmniejszając tym samym efektywność terapii.

Na stronie internetowej kampanii w zakładce KardioRehab można znaleźć pakiet przepisów i ćwiczeń przygotowanych we współpracy z ambasadorami kampanii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Bioderma Sensibio — poznaj moc miceli

Rynek produktów do oczyszczania twarzy i demakijażu zrewolucjonizowała woda micelarna, która zastąpiła żel, mleczko i tonik. W czym tkwi tajemnica produktów micelarnych Bioderma Sensibio?