Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

Fot. Maja Marklowska-Tomar

“Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!” – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.

W gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i w punktach poboru materiału diagnostycznego często słychać narzekania pacjentów na niedostosowany do współczesnego stylu życia tryb przeprowadzania badań profilaktycznych. Na co pacjenci zwracają najczęściej uwagę?

Z mojego doświadczenia jako lekarza POZ mogę potwierdzić, że obecnie coraz więcej pacjentów wyraża frustrację związaną z brakiem czasu na właściwe zadbanie o swoje zdrowie. Wielu z nich wspomina o natłoku codziennych obowiązków, pracy zawodowej, życiu rodzinnym oraz innych zobowiązaniach, które pochłaniają czas i uwagę. To sprawia, że wielu pacjentów odkłada dbanie o siebie na dalszy plan. Niestety, to może prowadzić do ignorowania znaków ostrzegawczych lub zaniedbywania regularnych badań profilaktycznych, co z kolei zwiększa ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

lek. Aleksandra Siegmund z Centrum Medycznego Severux

Przemysław Wandzel z badaj.to/Śląskich Laboratoriów Analitycznych również się z tym zgadza. Według niego, planując badania profilaktyczne, z pewnością warto szukać takich udogodnień, które wesprą nas we właściwej pielęgnacji zdrowia. Na co warto zwrócić uwagę? Chociażby na możliwość wykonania badań już od godz. 6.00 rano oraz w soboty, a także skorzystania z opcji pobrania materiału diagnostycznego w domu pacjenta.

To rozwiązanie, które pozwala uniknąć zbędnej drogi do punktu pobrań i oczekiwania w kolejce na badania. Przydaje się zabieganym, ale także osobom starszym i/ lub z ograniczeniami ruchowymi, dla których podróż do punktu pobrań i oczekiwanie w kolejce bywa trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Przemysław Wandzel z badaj.to/Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Specjaliści przekonują, że rezygnacja z badań profilaktycznych lub ich nieregularne wykonywanie może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, np. opóźnionego wykrycia chorób, które może skutkować zaawansowaniem schorzeń i utrudnić ich leczenie. Dodatkowo brak systematyczności w monitorowaniu stanu zdrowia może spowodować postęp chorób, zwiększając ryzyko powikłań zdrowotnych oraz konieczność podjęcia bardziej kosztownych i skomplikowanych interwencji medycznych.

Czytaj też: Badania profilaktyczne. 64 proc. Polaków nie wykonuje ich, choć mogą uratować życie

Regularne badania profilaktyczne stanowią istotny składnik długoterminowej strategii dbania o siebie, a także warunek zachowania dobrej kondycji w podeszłym wieku. Badania kontrolne odgrywają kluczową rolę w profilaktyce schorzeń poprzez wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych, identyfikację czynników ryzyka, czy umożliwienie wczesnej interwencji. Umożliwiają nam śledzenie stanu zdrowia i w razie potrzeby wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych lub terapeutycznych.

lek. Aleksandra Siegmund z Centrum Medycznego Severux

Jako przykład lekarka podaje cytologię w przypadku raka szyjki macicy czy kolonoskopię w przypadku raka jelita grubego. Badania te umożliwiają wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawia rokowania pacjentów. Ponadto regularne badania, w tym morfologiczne, pomagają w identyfikacji czynników ryzyka m.in. chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, co umożliwia wczesne interwencje i zmniejsza ryzyko powikłań.

Jako lekarze staramy się wspierać naszych pacjentów i motywować ich do podejmowania zdrowych decyzji, również jeśli chodzi o czas poświęcany na badania profilaktyczne. Ja zachęcam swoich pacjentów do wykonywania badań profilaktycznych regularnie w konkretnym momencie roku, przykładowo z okazji urodzin, jako prezent od siebie dla siebie. Pielęgnacja zdrowia to przecież najcenniejsza forma troski, jaką możemy sobie ofiarować.

lek. Aleksandra Siegmund z Centrum Medycznego Severux

Czytaj też: Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonywać regularnie w twoim wieku

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.