Colotect 1.0 – pierwszy test na raka jelita grubego do wykonania w domu

Colotect 1.0 – pierwszy test na raka jelita grubego do wykonania w domu

Colotect 1.0 to pierwszy nieinwazyjny, 3-markerowy test epigenetyczny, który pozwala na wykrycie raka jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium ich rozwoju. Nie wymaga specjalnego przygotowania, a prosta i intuicyjna procedura pozwala pacjentowi na pobranie próbki w warunkach domowych.

Colotect 1.0 to pierwsze badanie, które ze względu na wysoką czułość i specyficzność jest porównywalne do złotego standardu, jakim jest badanie kolonoskopowe.

Colotect 1.0 jest epigenetycznym testem diagnostycznym pozwalającym na wykrycie raka jelita grubego oraz jego faz przednowotworowych, czyli tzw. polipów gruczolakowatych. Badaną próbką, z której izoluje się DNA z komórek nabłonka jelita, jest kał. Test wykrywa wczesne zmiany w obrębie ludzkiego genomu prowadzące do progresji nowotworowej.

Colotect 1.0 – test o wysokiej skuteczności

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym i drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem na świecie, jednak jego wczesne wykrycie zwiększa szansę na wyleczenie nawet do 90 proc.[1]. We wczesnym stadium rozwoju nie wykazuje żadnych objawów. Polipy okrężnicy lub odbytnicy mogą przejść transformację nowotworową nawet po 10-15 latach, a 25 proc. pacjentów w momencie rozpoznania ma już przerzuty.

Z tego powodu ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, które pozwolą na zidentyfikowanie i usunięcie zmian przednowotworowych, zanim przekształcą się one w formę złośliwą.

Aktualnie dostępne na rynku testy cechuje wysoki odsetek fałszywie pozytywnych lub negatywnych wyników, co czyni je wątpliwymi w zastosowaniu, a do tego, jeżeli wykrywają one nowotwory, to na późnym etapie rozwoju. Wiele z nich charakteryzuje się dużym odsetkiem wyników fałszywie pozytywnych. W przeciwieństwie do nich Colotect 1.0 charakteryzuje wysoka dokładność na poziomie 92 proc. w stosunku do badania kolonoskopowego. Dla wczesnych form nowotworu czułość wynosi ponad 46 proc.

Colotect 1.0 można wykonać w domu

Jak podkreślają twórcy Colotect 1.0, zaletą tego testu diagnostycznego jest brak konieczności jakiegokolwiek przygotowania się pacjenta pod kątem diety czy zmian w przyjmowaniu leków. Próbkę kału można pobrać samodzielnie, w warunkach domowych, za pomocą prostego w użyciu zestawu (IVDR), który posiada certyfikację CE-IVDR. W jego skład wchodzi instrukcja oraz narzędzia do poboru i wysyłki próbki z domu do laboratorium Novazym, umożliwiające transport w temperaturze pokojowej. DNA jest na ten czas zabezpieczone w specjalnym roztworze konserwującym, dostarczonym wraz z zestawem.

Próbka badana jest w warunkach laboratoryjnych, z wykorzystaniem technologii multiplex-PCR. Analizowana jest hipermetylacja promotorów trzech genów, które są ściśle związane z rozwojem nowotworu jelita grubego: ADHFE1, SDC2, PPP2R5C. Biomarkery te wykazują istotną wartość kliniczną w badaniach przesiewowych w kierunku tego typu raka. W przypadku wyniku negatywnego następne badanie trzeba powtórzyć dopiero po 3 latach, a w przypadku wyniku pozytywnego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Test Colotect 1.0 jest zalecany szczególnie dla osób z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego:

  • osób w wieku powyżej 50 lat,
  • z obciążeniami rodzinnymi, tj. stwierdzonymi przypadkami nowotworu w rodzinie,
  • cierpiących na zapalenie jelit,
  • z cukrzycą typu 2,
  • osób, które przebyły nowotwór jelita grubego lub mają polipowatość gruczolakowatą.

Badanie dedykowane jest również osobom, które mają nadwagę lub otyłość, nie wykazują żadnej aktywności fizycznej, palą papierosy, nadużywają alkoholu oraz stosują dietę bogatą w czerwone lub wysoko przetworzone mięso. Te czynniki generują nieprawidłowości w rejonie jelita grubego i okrężnicy[3].

Dzięki temu, że Colotect 1.0 jest testem nieinwazyjnym, mogą wykonać go bezboleśnie osoby z nadwrażliwością jelit, przeciwwskazaniami anatomicznymi, czy źle znoszące narkozę oraz badanie kolonoskopowe.

Głównym partnerem na Polskę firmy BGI, producenta testu Colotect 1.0, jest poznańskie Laboratorium Novazym.


[1] GLOBOCAN 2020

[2] GLOBOCAN 2020.

[3] https://www.cancer.org/cancer/colon-rectal-cancer/causes-risks-prevention/risk-factors.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.