Rak jelita grubego. Może go wykryć badanie krwi

Rak jelita grubego. Może go wykryć badanie krwi

Testy na obecność krwi utajonej w kale mogą być alternatywą dla kolonoskopii dla osób, które się jej obawiają.

Rak jelita grubego jest w Polsce trzecim najczęstszym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Wczesne wykrycie tego nowotworu może zapobiec ponad 90 proc. spowodowanych nim zgonów, jednak wiele osób kwalifikujących się do przesiewowej kolonoskopii nie wykonuje tego badania. Może chętniej poddałyby się badaniu krwi?

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „The New England Journal of Medicine” oceniono skuteczność testu oceniającego krążące wolne DNA (cfDNA) we krwi u osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Czytaj też: Badania profilaktyczne. 64 proc. Polaków nie wykonuje ich, choć mogą uratować życie

Analizie poddano próbki krwi 7861 osób w wieku 45-84 lat, które miały wykonaną kolonoskopię. U 83,1 proc. osób, u których w badaniu kolonoskopowym wykryto raka jelita grubego, wynik testu cfDNA był dodatni, a u 16,9 proc. ujemny, co wskazuje na czułość testu cfDNA w wykrywaniu raka jelita grubego na poziomie 83,1 proc. Czułość w przypadku raka jelita grubego w stadium I, II lub III wynosiła 87,5 proc., a w przypadku zaawansowanych zmian przedrakowych – 13,2 proc.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, www.nejm.org

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Prof. Andrzeja Bochenka recepta na zdrowe życie

Według 76-letniego wybitnego kardiochirurga prof. Andrzeja Bochenka recepta na zdrowe życie jest bardzo prosta. To ruch, odpowiednia dieta i badania profilaktyczne.