Kryształowe Pióra 2023. Znamy laureatów tego prestiżowego konkursu

Kryształowe Pióra 2023. Znamy laureatów tego prestiżowego konkursu

Sześcioro dziennikarzy otrzymało pierwszą nagrodę i okazałą statuetkę, a 17 wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla dziennikarzy Kryształowe Pióra 2023. Laureatów poznaliśmy w trakcie uroczystej gali, która odbyła się 21 czerwca w Warszawie.

W tym roku do konkursu Kryształowe Pióra, zorganizowanego już po raz 17. przez firmę Servier Polska we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologicznym, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia, zgłoszono 334 materiały: artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe, materiały telewizyjne i podcasty.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyły Anna Wilczyńska-Ciupa z telewizji TVN24 za materiał „Jak rozpoznać zawał serca. Kampania <Nie zawal>” oraz Natalia Miller z Rzeczpospolitej za artykuł „Problem wielkiej wagi”.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali:

 • Sławomir Zagórski z redakcji OKO.press za artykuł „Do serca przytul psa. Dlaczego setki tysięcy Polaków umierają na własne życzenie i jak to zmienić?”
 • Katarzyna Pinkosz z portalu wprost.pl za artykuł „Nastolatek z nadciśnieniem ma 6 lat więcej. Prof. Litwin: Serce się przebudowuje”
 • Anna Jarosz z redakcji Służba Zdrowia za artykuł „Udar mózgu u dzieci i młodzieży”
 • Małgorzata Wiśniewska z telewizji STUDIOMED TV za audycję „Dwa Serca”.

Laureatką I nagrody w kategorii „Depresja – przełamać tabu” została Magda Roszkowska z portalu weekend.gazeta.pl, autorka artykułu „W poniedziałek o 8.20 rano dostałam SMS: “Błagam, zabierz mnie stąd”.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Beata Igielska z serwisu Zdrowie PAP za artykuł „Czy łatwo rozpoznać, że dziecko chce się zabić?”
 • Natalia Miller z Rzeczpospolitej za artykuł „Epidemia samotności”
 • Monika Szubrycht z portalu hellozdrowie.pl za artykuł „Depresja to gniew skierowany do środka. Agresja wobec innych może być jednym z objawów”
 • Jolanta Fischer z Polskiego Radia PiK za audycję „Bywaj zdrów”
 • Anna Grabowska z Rzeczpospolitej za artykuł „Silni na pozór”.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie za materiał „Artur ma cukrzycę: <Sam prosiłem lekarzy, żeby amputowali mi nogę>” oraz Ela Kowalska z portalu hellozdrowie.pl za artykuł „Agnieszka Matan: <Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę>”.

Jury wyróżniło także:

 • Monikę Wysocką z Serwisu Zdrowie PAP za materiał „Sport i cukrzyca? To się nie wyklucza”
 • Krzysztofa Jakubiaka z redakcji mZdrowie.pl za podcast „O cukrzycy bez słodzenia”
 • Luizę Jakubiak z portalu rynekzdrowia.pl za artykuł „Cukrzyca od kuchni. Jak mądrze walczyć z nieuleczalną chorobą?”.

Laureatką I nagrody w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie została Monika Kamińska z TVP3 Bydgoszcz za audycję „Wspólna Sprawa – O sobie… nie zapominaj”.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Eliza Dolecka z portalu zdrowie.gazeta.pl za artykuł „Od lat mam nowotwór i ciągle żyję. Dlaczego? To może się wam nie spodobać”
 • Katarzyna Chmielewska-Wojciechowska z portalu weekend.gazeta.pl za artykuł
  „Z chorobą nie trzeba walczyć. Lepiej zapytaj lekarza, co możesz dla siebie zrobić”
 • Renata Reda z Polskiego Radia Białystok za audycję „Nowotwory ginekologiczne – profilaktyka”
 • Dagmara Pakuła z portalu onet.pl za artykuł „Przeżyli raka jądra. <Inni faceci dopytują, jak jest potem w łóżku>”
 • Adrianna Otręba z TVN24 za audycję „Profilaktyka raka piersi”.

Celem konkursu Kryształowe Pióra jest nagrodzenie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami, jakimi są choroby cywilizacyjne, m.in. choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowanie postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji, czynników ryzyka.

– Sięgająca 17 lat historia konkursu dowodzi, że artykuły prasowe, audycje radiowe, internetowe i telewizyjne są tworzone nie tylko ze względu na chęć zdobycia nagrody. Stanowią one element rosnącego zainteresowania tematyką chorób sercowo-naczyniowych. Konkurs przyciąga nie tylko uznaną grupę mediów, ale także młodych pasjonatów, którzy piszą, mówią lub nagrywają filmy na temat zagrożeń, z jakimi codziennie się spotykamy. W tym roku otrzymaliśmy wiele naprawdę wyjątkowych prac. Staliśmy przed trudnym zadaniem ich oceny. Pod uwagę braliśmy nie tylko wartości merytoryczne, ale także oryginalność przekazu i jego skuteczność. Zwycięskie prace w wyróżniający się sposób upowszechniają wiedzę o zdrowiu – podkreśla prof. Tomasz Grodzicki, juror konkursu Kryształowe Pióra.

Inny juror, prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dodaje: – Każda minuta dnia ma ogromny wpływ na stan pacjenta diabetologicznego, a my, lekarze i pielęgniarki, nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością czasu, by pacjenta odpowiednio edukować. Dziennikarze medyczni, którzy regularnie tworzą dla różnych mediów – audiowizualnych, internetowych i tradycyjnych, prasowych – mają możliwość dotarcia do pacjentów z najważniejszymi praktycznymi informacjami. W tym aspekcie rola dziennikarzy jest ogromna i bardzo przez nas doceniana. W konkursie Kryształowe Pióra jesteśmy zaszczyceni obecnością wielu naprawdę znakomitych autorów, którzy swoją rzetelną pracą pomagają nam w budowaniu „patient empowerment”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem

Soczysty, pełen witamin i antyoksydantów, jest idealnym składnikiem lekkich, zdrowych i niezwykle kolorowych kanapki. Oto pięć pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem w roli głównej, które zadowolą każdego smakosza.