Ponad 4 mld zł z Funduszu Medycznego na strategiczne inwestycje w onkologii

Ponad 4 mld zł z Funduszu Medycznego na strategiczne inwestycje w onkologii

Fot. MZ

19 spośród 39 szpitali, które wzięły udział w konkursie na dofinansowanie projektów budowy, przebudowy, modernizacji lub doposażenia infrastruktury strategicznej w zakresie onkologii, otrzyma w sumie około 4,2 mld zł z Funduszu Medycznego.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu 13 października, w ostatni dzień kampanii wyborczej do parlamentu.

– To wyjątkowy, ważny dzień dla pacjentów i polskiej onkologii. Ogłaszamy wyniki konkursu na dofinansowanie szpitali onkologicznych. Kwota, jaką przeznaczyliśmy, jest bezprecedensowa i rekordowa. To aż 4,2 mld zł dla 19 podmiotów z 14 województw. Środki te pochodzą z Funduszu Medycznego i stanowią 10 proc. jego budżetu – poinformowała dziennikarzy podczas briefingu prasowego minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Każdy z 19 beneficjentów ma otrzymać średnio 220 mln zł z Funduszu Medycznego. Minimalna kwota dofinansowania wynosi 50 mln zł, a maksymalna 300 mln zł. W pierwotnej wersji na onkologię miało trafić 2,5 mld zł, jednak gdy okazało się, że na konkurs wpłynęło 39 projektów na łączną kwotę przekraczającą 8 mld zł, zapadła decyzja, aby zwiększyć pulę środków do ok. 4,2 mld zł. Mają one trafić do laureatów konkursu w najbliższych miesiącach.

– Wychodzimy naprzeciw potrzebom, które diagnozujemy. Domykamy działania związane ze strategią nakreśloną w Ministerstwie Zdrowia w obszarze onkologii. Po Narodowej Strategii Onkologicznej, Krajowej Sieci Onkologicznej i darmowych szczepieniach przeciwko HPV, które też są finansowane z Funduszu Medycznego, takie domknięcie infrastrukturalno-doposażeniowe jest zwieńczeniem procesu wsparcia onkologii – podkreślił wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

Prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, który był inicjatorem powołania Funduszu Medycznego, podkreślił, że ten konkurs to szansa na ogromny skok jakościowy w polskiej onkologii, a środki przyznane na niego z Funduszu Medycznego są wręcz niewyobrażalne. – To 10 razy więcej niż w 2015 r. Ministerstwo Zdrowia przeznaczało na wszystkie inwestycje — przypomniał prof. Piotr Czauderna.

W konkursie wzięto pod uwagę m.in. liczbę pacjentów znajdujących się pod opieką danego ośrodka, liczbę realizowanych programów lekowych, ale również współpracę z ośrodkiem uniwersyteckim i kształcenie kadr medycznych.

Najwięcej pieniędzy z Funduszu Medycznego na strategiczne projekty inwestycyjne w onkologii otrzymają trzy województwa: zachodniopomorskie (powyżej 500 mln zł), śląskie (460 mln zł dla trzech szpitali: Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej, Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach) i dolnośląskie (400 mln zł).

– Tylko dwa województwa nie otrzymały żadnych środków — poinformował prof. Piotr Czauderna.

Lista 19 placówek, które otrzymają środki z Funduszu Medycznego, znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.