W licznych badaniach wykazano, że dieta zdrowa dla serca jest bogata w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Szkodzi mu wysokie spożycie cukrów prostych, przetworzonego mięsa i tłuszczów odzwierzęcych.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W opinii ekspertów można skutecznie przeciwdziałać ich rozwojowi poprzez odpowiednie zmiany w stylu życia i diecie, której sprzyja wiosna i lato.
Czytaj też: Dieta i ruch, czyli jak poprawić swoją kondycję na wiosnę
Po okresie zimy, w którym królowały warzywa okopowe, na targowiskach i w sklepach pojawiają się pierwsze warzywa sezonowe. Są to nowalijki — najbardziej wyczekiwane warzywa roku. W porównaniu z warzywami pochodzącymi z późniejszych zbiorów nowalijki zawierają więcej wody. Nadaje im to przyjemny delikatny smak, ale nieco mniej intensywny niż warzywa zbierane w pełni sezonu. Ich krucha konsystencja zachęca do chrupania ich na surowo. Taką warzywną przekąskę, o ile nie została okraszona majonezem, dipem czy solą, można jeść bez ograniczeń do syta.
Czytaj też: Przedsmak lata na talerzu: czy nowalijki są pełnowartościowe i zdrowe?
Warzywa są produktami niskoenergetycznymi, a jednocześnie zapewniającymi uczucie sytości, co zawdzięczamy obecności błonnika. Pozwala to na skuteczną kontrolę masy ciała, która w nadmiarze jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Błonnik ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz obniża ciśnienie krwi. Warzywa, zarówno surowe, jak i w postaci gotowanej czy pieczonej — zup czy lecza, pomagają w normalizacji gospodarki węglowodanowej. Prawidłowy poziom glikemii sprzyja zaś utrzymaniu układu krwionośnego w dobrej kondycji.
Myśląc o prewencji chorób układu krążenia, warto w codziennej diecie uwzględnić pomidory. Dzięki nowoczesnym metodom uprawy możliwa jest produkcja bardzo smacznych odmian tych warzyw. Czasy, w których dostępne na przedwiośniu pomidory były wodniste i bez smaku mamy już na szczęście za sobą. Obecnie wyselekcjonowane odmiany zachwycają aromatem, delikatnością skórki, a formy koktajlowe mają jeszcze więcej biologicznie aktywnych związków.
Co niezwykle istotne w aspekcie zdrowia serca, pomidory są źródłem potasu. Ten składnik mineralny pozwala na lepszą kontrolę ciśnienia tętniczego tak ważnego w prewencji choroby wieńcowej. Ponadto zawarty w nich likopen zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Zwiększenie spożycia pomidorów i ich przetworów ma pozytywny wpływ na profil lipidowy we krwi, wartości ciśnienia i funkcję śródbłonka naczyń krwionośnych.
Co ciekawe, zawartość likopenu jest wyższa w przetworach pomidorowych takich jak pasty, przeciery i koncentraty. Wynika to z procesu technologicznego, podczas którego zawarty w nasionach likopen uwalnia się do produktu.
Źródło informacji: Brandmates