Dieta i ruch, czyli jak poprawić swoją kondycję na wiosnę

Dieta i ruch, czyli jak poprawić swoją kondycję na wiosnę

Fot. pixabay.com

Początek wiosny to dobry moment, by wprowadzić kilka zdrowych zmian w codziennej rutynie. Coraz wyższe temperatury sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, a sezon na świeże warzywa i owoce pozwala w zdrowy sposób urozmaicić dietę.

Dieta i ruch to najlepszy sposób na poprawę kondycji. Jak tłumaczy Małgorzata Doros, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, na stan naszego zdrowia wpływają cztery grupy czynników: środowisko życia, obciążenia genetyczne, organizacja opieki zdrowotnej oraz styl życia. Przy czym największe przełożenie na nasze zdrowie ma ten ostatni czynnik, który zależny jest od nas samych.

Po pierwsze ruch

Podstawą zdrowego organizmu jest systematyczna, wszechstronna aktywność fizyczna. Uprawiana regularnie podnosi nie tylko sprawność, ale też odporność organizmu i wpływa pozytywnie na naszą kondycję psychiczną. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dla osób dorosłych wskazane jest 50-300 minut umiarkowanej lub 75-150 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Wraz z nadejściem wiosny warto pomyśleć szczególnie o aktywności na dworze, gdy powietrze zyskuje na jakości po zakończeniu sezonu grzewczego, a słońce wspiera produkcję witaminy D w naszym organizmie.

Czytaj także: Regularny ruch to sprzymierzeniec serca

– Zachęcam do uprawiania sportu w każdym wieku, choć oczywiście intensywność poszczególnych aktywności powinna być dostosowana do możliwości naszego organizmu. Zwracajmy też przy tym uwagę na to, jak nasze ciało zachowuje się podczas wysiłku fizycznego. Jeśli często pojawia się u nas wówczas uczucie duszności, ból i pieczenie w klatce piersiowej, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem – wyjaśnia prof. Andrzej Bochenek, wybitny kardiochirurg, współzałożyciel Grupy American Heart of Poland.

Po drugie dieta

To, co znajduje się na naszym talerzu, ma ogromny wpływ na profilaktykę wielu chorób, jak chociażby cukrzycy, miażdżycy, czy nowotworów. Co powinno znaleźć się w naszym jadłospisie, a czego lepiej unikać?

 – Warzywa i owoce powinny stanowić przynajmniej połowę wszystkich spożywanych przez nas produktów. Warto, by w diecie znalazły się również produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, ryby i chude mięso oraz produkty mleczne — najlepiej fermentowane. Obowiązkowo pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu – woda to również jeden z niezbędnych składników pokarmowych, który trzeba dostarczać organizmowi regularnie i w odpowiednich ilościach – tłumaczy Ewa Glońska-Strączek, pielęgniarka, pedagog zdrowia i psychodietetyk Grupy American Heart of Poland. – Unikajmy natomiast gotowych dań typu fast-food, słodyczy, alkoholu, napojów słodzonych. Starajmy się też kupować produkty z niską zawartością soli i nie dosalać potraw. Zamiast tego używajmy ziół – mają one cenne składniki i poprawiają smak potraw – dodaje.

Czytaj także: RZS: jaką rolę odgrywa aktywność fizyczna i właściwa dieta w przebiegu tej choroby?

Uwaga na stres i używki

Bardzo istotnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia, które zajmują pierwsze miejsce pod względem śmiertelności na świecie, jest palenie papierosów. Drugim elementem, który destrukcyjnie wpływa na nasze zdrowie, jest długotrwały stres.

– Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować stresu z naszego otoczenia. Jest on nieodłącznym elementem naszego życia. Ważne jest jednak to, w jaki sposób na niego reagujemy – czy sięgamy wówczas po papierosa “dla uspokojenia”, czy może jednak wybieramy zdrowsze formy odreagowania, jak chociażby spacer – podkreśla prof. Andrzej Bochenek.

Bezpłatne wsparcie NFZ

We wprowadzeniu zdrowych zmian w codziennym życiu z pomocą przychodzi nam Narodowy Fundusz Zdrowia, który oferuje bezpłatne narzędzia, które nam to ułatwią. Za pośrednictwem portalu https://diety.nfz.gov.pl/ każdy może uzyskać odpowiednio dopasowany plan żywieniowy. Z kolei gotowe zestawy ćwiczeń znajdziemy w programie Akademia NFZ.

– Diety dostępne w naszym portalu są układane przez fachowców, z myślą o potrzebach różnych grup wiekowych i na podstawie łatwo dostępnych produktów. Aby uzyskać 28-dniowy spersonalizowany plan żywieniowy, wystarczy się po prostu zarejestrować – wyjaśnia Małgorzata Doros. Zachęca również do skorzystania z innych programów Narodowego Funduszu Zdrowia, takich jak np. Moje Fizjo+, Profilaktyka 40 PLUS czy akcją Środy z profilaktyką.

– Aby zadbać nie tylko o własne zdrowie, ale również bezpieczeństwo i życie innych, warto również zapoznać się z aplikacją mojeIKP, która zapewnia wsparcie, by w nagłym wypadku skutecznie udzielić pierwszej pomocy – dodaje Małgorzata Doros.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.