Czy wegetarianizm to sposób na odchudzanie?

Czy wegetarianizm to sposób na odchudzanie?

Wyeliminowanie z jadłospisu mięsa, ryb i niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego nie zawsze jest sposobem na utratę zbędnych kilogramów.

Wbrew obiegowej opinii, wśród wegetarian również są osoby z nadwagą. Jak to możliwe?

Nadwaga to problem, który może dotknąć każdego, kto nie przestrzega zasad zdrowego żywienia. Wyłączenie z codziennego menu mięsa zdecydowanie odciąża pracę żołądka, jednak sięgając po takie produkty jak frytki, słodycze, czy słone przekąski, nawet w wersji wegetariańskiej, trzeba liczyć się z tym, że może nam przybyć kilogramów – wyjaśnia Monika Honory, holistyczna ekspertka ds. żywienia.

Przyczyną nadwagi może być również niedoczynność tarczycy lub niedobór składników mineralnych w organizmie. Przykładowo, jeśli brakuje nam żelaza, możemy mieć anemię. Jak ją rozpoznać? Najczęstszym objawem anemii jest blada skóra na twarzy, ale mogą się też pojawić problemy z koncentracją, bóle w okolicy serca, omdlenia, stany podgorączkowe. Katarzyna Jańska, internistka, radzi, aby wszystkie osoby będące na diecie wegetariańskiej  co sześć miesięcy robiły sobie badanie krwi, kontrolując poziom żelaza, wapnia oraz witamin B12 i D w organizmie.

Wpływ pożywienia ma ogromne znaczenie, dlatego należy spożywać produkty bogate w żelazo, witaminę B12, a przede wszystkim włączyć do menu rośliny strączkowe: fasole, groch, soczewicę i ciecierzycę. Zaspokoją one zapotrzebowanie organizmu na pełnowartościowe białko, które jest bardzo ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania – mówi Monika Honory.

Częstym błędem popełnianym przez osoby na diecie wegetariańskiej jest spożywanie zbyt dużej ilości soli (zatrzymuje wodę w organizmie), picie alkoholu w dużych ilościach i brak odpowiedniej ilości snu. Nie należy również przesadzać z ilością węglowodanów, które występują w postaci kasz, makaronów czy pieczywa, bo spowalniają metabolizmu, czego efektem są dodatkowe kilogramy.

Co zatem jeść, żeby być zdrowym i nie przytyć?

Idealnym posiłkiem, który może pomóc w przyspieszeniu przemiany materii, są półpłynne, gotowane potrawy w postaci zupy. Bazując na bukiecie warzyw i dodatku, na przykład pełnoziarnistego makaronu, dostarczą większości składników odżywczych, a jednocześnie i pomogą pozbyć się wzdęć czy stanów zapalnych przewodu pokarmowego – podkreśla ekspertka ds. żywienia.

Ważne jest również, by jeść regularnie, często, za to w mniejszych ilościach.

Wegetarianizm może być bezpieczny i zdrowy, jednak pod warunkiem, że czerpie się wiedzę na jego temat z wiarygodnych źródeł i stosuje się do jego zasad. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego to właśnie brak wiedzy na temat tej diety i monotonne jedzenie jest najczęstszą przyczyną niedoborów składników pokarmowych.

Osoby, które stawiają dopiero pierwsze kroki w wegetarianizmie, powinny zasięgnąć opinii lekarza lub dietetyka, a nie odżywiać się według zaleceń Dr. Google’a. Dieta to zbyt poważna sprawa, żeby samemu eksperymentować lub korzystać ze wskazówek przypadkowych “specjalistów” z internetu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.