Nowa lista leków refundowanych. Od 1 kwietnia 33 nowe terapie

Nowa lista leków refundowanych. Od 1 kwietnia 33 nowe terapie

Fot. MZ

Już wiadomo, jak będzie wyglądała od 1 kwietnia nowa lista leków refundowanych i co nowego się na niej znajdzie. “Pobiliśmy rekord. Mamy 33 nowe terapie” – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Z nowych terapii, które zapowiedziała minister Izabela Leszczyna, będą mogły korzystać pacjentki chore na nowotwory ginekologiczne i inne schorzenia ginekologiczne, pacjenci kardiologiczni oraz chorzy cierpiący na choroby rzadkie. W sumie na nowej liście refundacyjnej znajdzie się 7 nowych terapii we wskazaniach onkologicznych i 26 terapii we wskazaniach nieonkologicznych, w tym 8 we wskazaniach w zakresie chorób rzadkich.

Nowa lista leków refundowanych — choroby rzadkie

Szczegóły nowej listy refundacyjnej przedstawił wiceminister Maciej Miłkowski, odpowiedzialny w resorcie zdrowia za politykę lekową. Jak wyjaśnił, w zakresie chorób rzadkich od 1 kwietnia zmienią się zapisy w programie leczenia SMA dotyczące terapii genowej Zolgensmą. Ponadto rozszerzony zostanie dostęp do szczepionki przeciw RSV dla dzieci chorych na SMA (do 2. roku życia) oraz na mukowiscydozę (do 1. roku życia), o co od dłuższego czasu zabiegali klinicyści i organizacje pacjenckie, zwłaszcza Koalicja dla wcześniaka.

Maciej Miłkowski zapowiedział również kompleksowe podejście do leczenia miastenii poprzez objęcie refundacją efgartigimodu alfarytuksymabu i mykofenolanu mofetylu oraz objęcie refundacją olipudazy alfa w leczeniu chorych z niedoborem kwaśnej sfingomielinazy. Ta ostatnia terapia, uznana za technologię o wysokim poziomie innowacyjności (TLI), będzie finansowana z Funduszu Medycznego.

Nowa lista leków refundowanych — ginekologia i ginekologia onkologiczna

Dla kobiet dotkniętych rakiem szyjki macicy od 1 kwietnia dostępny będzie pembrolizumab, natomiast w przypadku innego leku — olaparybu, rozszerzone zostaną wskazania do stosowania. Po Będzie go można zastosować w leczeniu chorych na nawrotowego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej bez mutacji w genach BRCA 1/2. Dobrą informację wiceminister Maciej Miłkowski przekazał również pacjentkom z mięśniakami macicy — od 1 kwietnia będą one miały dostęp do relugoliksuestradiolu i noretysteronu.

Nowa lista leków refundowanych — kardiologia

Z myślą o pacjentach kardiologicznych rozszerzono wskazania refundacyjne dla ezetymibu i ezetymibu w skojarzeniu z atorwastatyną w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca, dokonano zmiany w programie lekowym obejmującą leczenie pacjentów pediatrycznych i rozszerzenie wskazań dla dorosłych z zaburzeniami lipidowymi oraz rozszerzono wskazania do stosowania empagliflozyny u chorych z niewydolnością serca.

Nowa lista leków refundowanych — tańsze leki w aptece

Jak już informowaliśmy, od 1 kwietnia będą refundowane polskie leki tańsze o 10-15 proc. Dla nich stworzono dwie odrębne listy.

Pierwsza lista to leki wytwarzane w Polsce lub leki, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie naszego kraju. Na tej liście jest 7 polskich producentów, 84 substancje czynne i 329 farmaceutyków o indywidualnych kodach GTIN. Za te leki zapłacimy w aptekach o 10 proc. mniej.

Na drugiej liście znalazły się leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w naszym kraju. Widnieje na niej 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 leki. W tym przypadku leki będą dla nas tańsze o 15 proc.

Jak Ministerstwo Zdrowia tłumaczy tę zmianę?

Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie lekowym pacjentów. Celem jest także zwiększenie udziału w rynku leków wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny, a także zachęta do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków.

Izabela Leszczyna, minister zdrowia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.