Najwybitniejsi kardiolodzy będą dyskutować jak zapewnić naszym sercom dobry rytm

Najwybitniejsi kardiolodzy będą dyskutować jak zapewnić naszym sercom dobry rytm

Nowości w dziedzinie kardiologii, zwłaszcza w zakresie elektrofizjologii i elektroterapii, będą tematem przewodnim dwudniowej konferencji “W dobrym rytmie”, która rozpocznie się 4 listopada w Łodzi.

“W dobrym rytmie” to konferencja, w której wezmą udział najwybitniejsi polscy kardiolodzy – specjaliści z zakresu diagnostyki i terapii zaburzeń rytmu serca. Organizatorzy przewidzieli w programie liczne prelekcje, m.in. na temat stymulacji układu bodźco-przewodzącego, stymulacji resynchronizującej i telemonitoringu urządzeń wszczepialnych. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane i omówione także najciekawsze przypadki kliniczne.

Seks, autobusy i inne potwory, czyli czego boją pacjenci z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem

Przeczytaj także: Czy można uprawiać seks z rozrusznikiem serca lub kardiowerterem? [WYWIAD]

Od tego tematu rozpocznie się 4 listopada XIII Konferencja “W dobrym rytmie”. Zespół psychologów i kardiologów, którzy opiekują się pacjentami z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem, będzie rozmawiał o ich potrzebach, obawach i oczekiwaniach. W opinii Komitetu Naukowego konferencji to bardzo istotny temat, ponieważ terapia pacjentów z zaburzeniami rytmu serca nie może kończyć się na implantacji i cyklicznych kontrolach urządzenia przywracającego prawidłowy rytm serca. Nie mniej ważne są dla nich: jakość życia ze wszczepionym urządzeniem oraz zrozumienie swojej choroby i nowej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Trzeba im również zapewnić poczucie bezpieczeństwa, do czego służy zdalne monitorowanie urządzeń do elektroterapii serca. Kwestii bezpieczeństwa poświęcony zostanie oddzielny panel.

Przeczytaj także: Masz defibrylator? Sprawdź, czy możesz kierować autem [WYWIAD]

Jak wykorzystać wszystkie możliwości telemonitoringu urządzeń wszczepialnych?

Przesyłanie danych przez Internet, komunikacja przy użyciu technologii bluetooth, miniaturyzacja i większa mobilność układów oraz wyższa wydajność platform telemonitoringowych – o nowych możliwościach i funkcjach najnowszych rozwiązań w zakresie telemonitoringu urządzeń wszczepialnych porozmawiają przedstawiciele ośrodków najbardziej doświadczonych w prowadzeniu tej formy opieki nad pacjentami.

Specjaliści będą dyskutować o tym, jak optymalnie powinna być zorganizowana i jak powinna funkcjonować pracownia zdalnego monitorowania urządzeń wszczepialnych.  Wiele uwagi eksperci zamierzają poświęcić także kwestii właściwej interpretacji danych pochodzących z telemonitoringu i właściwego zarządzania nimi – kiedy i jak reagować na alerty sygnalizowane przez platformy do telemonitoringu i jak uniknąć w tym zakresie pułapek.

Przeczytaj także: Co to jest ICD i w czym może ci pomóc [WYWIAD]

Wytyczne, metody i narzędzia, czyli jak zapewnić optymalną opiekę pacjentom kardiologicznym

Wykładowcy XIII Konferencji “W dobrym rytmie” zamierzają przyjrzeć się szczególnie uważnie kwestiom optymalizacji organizacji opieki kardiologicznej. Wszystko po to, by zapewnić polskim pacjentom, nie tylko tym z arytmią serca, która jest głównym tematem konferencji, ale również z innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, bezpieczne i skuteczne leczenie.

– Stymulacja układu bodźcoprzewodzącego, stymulacja resynchronizująca, nowości w wytycznych towarzystw naukowych, nowe doświadczenia kliniczne i nowości w zakresie narzędzi są oczywiście niezwykle istotnymi składowymi w procesie doskonalenia opieki kardiologicznej, ale poszczególne elementy muszą być rozpatrywane i umiejscawiane w systemowych ramach porządkujących i integrujących poszczególne składowe. To jedyna droga, byśmy pacjentów kardiologicznych, także tych z zaburzeniami rytmu serca, leczyli coraz bezpieczniej, skuteczniej i efektywniej. W tym roku w Łodzi spotkają się wybitni specjaliści i doświadczeni praktycy w zakresie diagnostyki i terapii arytmii – mówi prof. Przemysław Mitkowski, przewodniczący Komitetu Naukowego XIII Konferencji “W dobrym rytmie”, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zaproszenie do udziału w konferencji przyjął prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, który przedstawi stan obecny i możliwości rozwoju systemu opieki nad pacjentami z rozpoznaną arytmią lub czynnikami ryzyka jej pojawienia się w przyszłości. – To dla nas ogromny zaszczyt i wyjątkowa okazja, by o zaburzeniach rytmu serca podyskutować w tak znakomitym gronie. W imieniu Komitetu Naukowego XIII Konferencji “W dobrym rytmie” serdecznie zapraszam do Łodzi – dodaje prof. Przemysław Mitkowski.

Więcej informacji o konferencji można przeczytać tutaj.

Przeczytaj także:

Zaburzenia rytmu serca. Czym się objawiają i jak można je skutecznie leczyć

Zaburzenia rytmu serca mogą przytrafić się każdemu. Jak wtedy postępować? [WYWIAD]

Jaki związek ma COVID-19 z zaburzeniami rytmu serca?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.