Zabrze. Pionierski zabieg kardiologiczny u chorego z niewydolnością nerek

Zabrze. Pionierski zabieg kardiologiczny u chorego z niewydolnością nerek

Fot. Śląskie Centrum Chorób Serca

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu lekarze przeprowadzili pionierski w skali całego kraju zabieg kardiologiczny — wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu.

Zastosowana przez nich innowacyjna metoda leczenia jest szansą dla chorych z ciężką stenozą aortalną i niewydolnością nerek, dla których klasyczna operacja byłaby zbyt ryzykowna.

Przezskórna wymiana zastawki aortalnej (TAVI) jest metodą małoinwazyjnego leczenia stenozy aortalnej, która w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest stosowana już od wielu lat. W 2023 roku wykonano ponad 240 takich procedur. Jednym z jej ograniczeń jest jednak konieczność podania istotnej ilości kontrastu, zarówno podczas przygotowania pacjenta do zabiegu, jak i w trakcie wykonywania samej procedury.

– Dla pacjentów z niewydolnością nerek do tej pory podanie kontrastu stanowiło ważny czynnik powikłań, skutkujący ryzykiem pogłębienia niewydolności nerek do dializ włącznie czy odstąpienia od samego zabiegu TAVI. Stanęliśmy przed wyzwaniem leczenia pacjenta, u którego po zabiegu koronarografii, wykonanym w innym ośrodku, doszło do znacznego, utrzymującego się pogorszenia funkcji nerek. Konsultujący nefrolog wyrażał znaczne obawy co do konieczności leczenia dializami po ponownym podaniu kontrastu — tłumaczy dr Łukasz Pyka z III Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Opierając się na nielicznych danych z literatury, lekarze zdecydowali się na przygotowanie pacjenta do zabiegu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej bez kontrastu w zakresie serca i głównych naczyń oraz echokardiografii z obrazowaniem 3D. W trakcie zabiegu dla właściwego ułożenia zastawki umieścili w zatokach wieńcowych pacjenta cewniki diagnostyczne, kierowali się również echokardiografią przezprzełykową.

– Zabieg przebiegł bardzo dobrze i obecnie pacjent po 5 dniach hospitalizacji został wypisany do domu na święta – dodaje dr Łukasz Pyka.

Pionierski w skali kraju zabieg TAVI bez użycia kontrastu przeprowadził zespół kardiologów i kardiochirurgów w składzie: dr Łukasz Pyka, dr Krzysztof Wilczek, dr Anna Kwiecień, dr Tomasz Niklewski z III Kliniki Kardiologii pod kierownictwem prof. Mariusza Gąsiora oraz z Kliniki Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia pod kierownictwem dr hab. Tomasza Hrapkowicza.

Śląskie Centrum Chorób Serca zamierza kontynuować i rozwijać tę metodę leczenia u szczególnie obciążonych chorych z ciężką stenozą aortalną i niewydolnością nerek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.