Rak w dzieciństwie zwiększa ryzyko chorób serca i raka w wieku dorosłym

Rak w dzieciństwie zwiększa ryzyko chorób serca i raka w wieku dorosłym

Pacjenci, którzy byli leczeni z powodu raka w dzieciństwie, mają większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów w wieku dorosłym — wynika z badania opublikowanego w “Journal of the American College of Cardiology”.

Naukowcy sprawdzili, jaki jest wpływ przebytego w dzieciństwie leczenia onkologicznego na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów w dorosłym wieku. W analizie uwzględniono 7670 chorych z Francji leczonych z powodu nowotworów w latach 1945-2000. Ponad połowę (54,8 proc.) stanowiły dziewczynki, a blisko połowa (48,6 proc.) miała mniej niż 5 lat w chwili rozpoznania nowotworu.

W trakcie obserwacji trwającej średnio 30 lat 795 osób zachorowało na drugi nowotwór, a 378 na chorobę układu krążenia. U 49 chorych rozpoznano zarówno drugi nowotwór, jak i chorobę sercowo-naczyniową.

Spośród chorób sercowo-naczyniowych najczęstsze były: niewydolność serca (51,3 proc.), uszkodzenie zastawki (14,6 proc.), zaburzenia rytmu serca (12,2 proc.), choroba niedokrwienna serca (7,4 proc.) i choroby osierdzia (7,4 proc.).

Czytaj też: Poradnik dla pacjentów, którzy byli leczeni z powodu nowotworów jako dzieci

Zauważono, że zachorowanie na drugi nowotwór było związane z dwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na chorobę sercowo-naczyniową w porównaniu do osób, które przebyły tylko jeden nowotwór.

Źródło: Polska Liga Walki Rakiem, www.jacc.org/doi/abs

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.