Żadna kobieta nie jest odporna na zmarszczki mimiczne, które wraz z wiekiem pojawiają się na skórze. Co zrobić, by jak najdłużej zachowała ona swoją naturalną gładkość i jędrność?
Zmarszczki mimiczne to najpierw drobne, a z czasem coraz bardziej pogłębiające się linie powstające przede wszystkim na skutek długotrwałego, intensywnego używania mięśni w danym obszarze twarzy. Do ich powstania przyczynia się również nadmierna ekspozycja na słońce, palenie papierosów, nieodpowiednia pielęgnacja skóry oraz predyspozycje genetyczne.
Z wiekiem w skórze zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, lipidów oraz kwasu hialuronowego, który odpowiada za wiązanie cząsteczek wody i właściwy poziom nawilżenia. Mięśnie, które latami kurczą się i rozkurczają, w pewnym momencie nie wracają już do pierwotnego stanu. Podobnie dzieje się ze skórą, która z czasem pokrywa się zmarszczkami.
Gdzie najczęściej pojawiają się zmarszczki mimiczne?
Przede wszystkim pod oczami, gdzie skóra jest cienka, delikatna i szybko się odwadnia. Zmarszczki mimiczne pod oczami często jako pierwsze pojawiają się na naszej twarzy.
Zmarszczki mimiczne występują też często na czole i pomiędzy brwiami (tzw. lwia zmarszczka, sugerująca gniew lub złość), przy kącikach ust, w zewnętrznych kącikach oczu (tzw. kurze łapki, które powstają, jeśli dużo się śmiejesz, a mimo to paradoksalnie powodują, że wyglądasz na osobę zasmuconą).
Zmarszczki mimiczne — jak sobie z nimi radzić?
Można to robić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wzmacnianie kondycji skóry tak, aby była dotleniona, nawilżona i jędrna. Mogą nam w tym pomóc odpowiednio dobrane kosmetyki. Ważny jest również styl życia – odpowiednia ilość snu, regularny ruch i codzienne przebywanie na świeżym powietrzu, zdrowa dieta bazująca na nieprzetworzonych produktach oraz pielęgnacja bogata w kwas hialuronowy, witaminę C, która stymuluje produkcję kolagenu i retinol (odpowiednio stosowany ma właściwości odnawiające skórę nawet na poziomie komórkowym).
Czytaj także: Automasaż twarzy. Jak zrelaksować napięte mięśnie i poprawić owal twarzy
Jest jeszcze jeden sposób na zmarszczki mimiczne — suplementacja kolagenu od wewnątrz. Jednym z najczęstszych błędów dotyczących pielęgnacji przeciwstarzeniowej jest stosowanie kolagenu wyłącznie na skórę, podczas gdy wszystkie badania pokazują, że dużo skuteczniejsze jest suplementowanie kolagenu doustnie.
Badania wskazują również, że dużą skuteczność wykazuje hydrolizowany kolagen typu I. Jest on rozkładany na peptydy (krótkie łańcuchy aminokwasów), które mogą być optymalnie wykorzystane przez skórę, sprawiając, że będzie ona coraz bardziej elastyczna, a zmarszczki i zagłębienia wizualnie zaczną się wypełniać od wewnątrz.
Taki kolagen zawiera m.in. REMÉ KOLAGENOWA FORMUŁA PIĘKNA (cena: 80 zł/150 g) – produkt, do którego dołączona jest specjalna łyżeczka odmierzająca ilość preparatu. W składzie znajdziemy jeszcze witaminę A, witaminy z grupy B (ryboflawina, niacyna, biotyna), cynk, jod, niezbędną dla produkcji kolagenu witaminę C oraz miedź, selen, mangan i biotynę. Taka kombinacja pomaga nie tylko zachować gładką, zdrową skórę z minimalnymi zmarszczkami mimicznymi, ale także piękne włosy i paznokcie. Preparat REMÉ nie zawiera laktozy ani glutenu.
4 skuteczne sposoby na zmarszczki mimiczne
- Pielęgnacja skóry — stosuj kosmetyki (nawilżające kremy i serum), które zawierają kwas hialuronowy, retinol, witaminę C, peptydy. Ważne, aby miały filtr UV, który chroni przed uszkodzeniem skóry.
- Zdrowy styl życia: unikanie palenia, odpowiednie nawadnianie organizmu (pij co najmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie), zdrowa dieta (spożywaj dużo bogatych w przeciwutleniacze produktów, takich jak owoce, warzywa, orzechy i ryby).
- Masaż i ćwiczenia twarzy
- Zabiegi kosmetyczne (botoks, wypełniacze, zabiegi laserowe, peelingi chemiczne).
Lunamed
Profilaktyka, kremy i tym podobne jak najbardziej, ale jeśli ktoś myśli o zabiegach medycyny estetycznej, to jak najbardziej są to skuteczne i bezpieczne metody, trzeba przy nich tylko udać się koniecznie do specjalisty, lekarza medycyny estetycznej.