Wyszkolony pies jest w stanie wykryć zaawansowanego raka prostaty

Wyszkolony pies jest w stanie wykryć zaawansowanego raka prostaty

Fot. Maja Marklowska-Tomar

W „PLOS One” opublikowano wyniki brytyjskiego, pilotażowego, podwójnie zaślepionego badania, oceniającego możliwość wykrycia nowotworu gruczołu krokowego za pomocą badań biosensorami próbek moczu. Wzięły w nim udział wyszkolone psy.

Midasa – wyżła węgierskiego oraz labradora o imieniu Florin poddano szkoleniu, podczas którego oba psy uczyły się wykrywania raka gruczołu krokowego na podstawie obwąchiwania próbek moczu chorych na zaawansowanego raka gruczołu krokowego [9 w skali Gleasona, co oznacza wysoki poziom zaawansowania raka i wysokie ryzyko agresywnego rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych – przyp. red.]. Aby ocenić czułość i swoistość węchu psów, zwierzęta oceniały również próbki moczu zdrowych mężczyzn z grupy kontrolnej. Równolegle próbki moczu poddawano analizie lotnych związków organicznych za pomocą metod chromatograficznych i spektroskopii mas oraz analizie mikrobioty (drobnoustrojów zasiedlających organizm człowieka). Wyniki wykorzystano do treningu sieci neuronowych.

Okazało się, że psy wykrywały nowotwory gruczołu krokowego z czułością 71 proc. i swoistością 70-76 proc. Dodatkowe analizy potwierdziły różnice w próbkach moczu zarówno dotyczące obecności lotnych związków organicznych, jak i składu mikrobioty.

Autorzy badania wierzą, że ich praca pozwoli na stworzenie w przyszłości „sztucznych nosów”, wykrywających nowotwory gruczołu krokowego z wyższą czułością i swoistością, niż dotychczas stosowane metody.

„PLOS One”, w którym opublikowano wyniki ich badania, to recenzowane internetowe czasopismo naukowe, wydawane przez Public Library of Science.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, journals.plos.org/plosone

Czytaj także:

Co zamiast biopsji prostaty

Wdzięk, urok i… zdrowa prostata

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty metodą REZUM

Mężczyzno, nie odkładaj badań, rak nie poczeka!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zabrze. Robot da Vinci wesprze lekarzy w leczeniu chorych na raka prostaty

Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu ma od