W tym kraju umieralność z powodu nowotworów wciąż spada

W tym kraju umieralność z powodu nowotworów wciąż spada

W tym kraju umieralność z powodu nowotworów wciąż spada. Niestety, nie jest nim Polska.

Według raportu American Cancer Society (ACS) w Stanach Zjednoczonych od ponad trzech dekad utrzymuje się spadek umieralności z powodu nowotworów. Od 1991 roku uniknięto ponad 4 mln zgonów. Równocześnie wzrasta jednak zachorowalność na wiele częstych nowotworów, w tym sześć z dziesięciu najczęściej występujących. Stale wzrasta także zachorowalność wśród młodych dorosłych, w tym u osób poniżej 50. roku życia.

W latach 2015-2019 wskaźniki zachorowalności wzrastały o 0,6-1 proc. rocznie w przypadku raka piersi, raka trzustki i raka trzonu macicy, o 1-2 proc. rocznie w raku szyjki macicy u kobiet w wieku od 30 do 44 lat oraz o 2-3 proc. rocznie w raku gruczołu krokowego, raku nerki, czerniaku, raku wątroby u kobiet i raku jamy ustnej związanym z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wśród osób dorosłych poniżej 50. roku życia rak jelita grubego stał się pierwszą przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn i drugą po raku piersi u kobiet. Jeszcze dwie dekady temu nowotwór ten wśród obu płci stanowił czwartą przyczynę zgonów z przyczyn onkologicznych. Uważa się, że jednym z powodów tego trendu jest epidemia otyłości. Wzrósł również odsetek nowotworów rozpoznawanych u osób w wieku 50-64 lat (z 25 proc. w 1995 r. do 30 proc. w latach 2019-2020). Z kolei zachorowalność osób powyżej 65. roku życia spadła z 61 proc. do 58 proc., co przypisuje się gwałtownemu spadkowi zachorowalności na raka gruczołu krokowego i nowotwory związane z paleniem tytoniu w tej grupie wiekowej.

Raport zwraca także uwagę na gwałtowny spadek zachorowalności na raka szyjki macicy u kobiet w wieku 20-29 lat – pierwszej kohorty, która otrzymała szczepionkę przeciw HPV. Jednocześnie wśród kobiet w wieku 30-44 lat zachorowalność wzrosła o prawie 2 proc., co podkreśla potrzebę częstszych badań przesiewowych u młodych kobiet i szerszego stosowania szczepień HPV.

Po dziesięcioleciach wzrostu zachorowalność na nowotwory wśród dzieci ustabilizowała się, chociaż wskaźniki nadal rosną w grupie wiekowej 15-19 lat. Największy wzrost – o 4 proc. rocznie – odnotowano dla raka tarczycy, co wynika prawdopodobnie z nadrozpoznawalności.

Pełny raport został opublikowany w CA: A Cancer Journal for Clinicians 17 stycznia 2024 r.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, acsjournals.onlinelibrary.wiley.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem

Soczysty, pełen witamin i antyoksydantów, jest idealnym składnikiem lekkich, zdrowych i niezwykle kolorowych kanapki. Oto pięć pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem w roli głównej, które zadowolą każdego smakosza.