Co zamiast biopsji prostaty?

Co zamiast biopsji prostaty?

Fot. pixabay.com

Standardową procedurą diagnostyczną w przypadku podejrzenia raka prostaty jest biopsja tego narządu. Niestety jest to badanie, które nie dość, że nawet w 30 proc. może dawać wynik fałszywie ujemny, to na dodatek u 18 proc. badanych mężczyzn prowadzi do powikłań. Na szczęście w wielu przypadkach można go uniknąć, wykonując nieinwazyjne badanie płynnej biopsji z próbki moczu.

Podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w Kopenhadze ogłoszono nowe wytyczne w postępowaniu diagnostycznym u pacjentów, u których rozważa się wykonanie biopsji prostaty. Zgodnie z nimi, aby uniknąć niepotrzebnej biopsji, mężczyznom, u których stężenie swoistego antygenu sterczowego PSA wynosi 2-10 ng/ml, a wynik badania gruczołu krokowego per rectum jest prawidłowy, lekarz powinien zaproponować dalszą ocenę ryzyka, czyli zlecić mu wykonanie dodatkowego testu z próbki moczu lub próbki krwi (np. HOXC6 and DLX1, PHI, Badanie 4K, PCA3) albo badanie obrazowe (wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty).

Komitet ds. Wytycznych stwierdził, że – dzięki dodatkowym wartościom w porównaniu z parametrami prognostycznymi obecnie stosowanymi przez klinicystów – w rozróżnianiu guzów agresywnych od nieagresywnych mogłyby pomóc biomarkery mRNA wyizolowane z moczu.

Badaniem wykrywającym biomarkery mRNA HOXC6 i DLX1 agresywnego raka prostaty jest płynna biopsja prostaty Select MDx. Pozwala ona odróżnić pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka raka gruczołu krokowego od należących do grupy bardzo niskiego ryzyka. Badanie to wykonuje się z próbki moczu.

„Wykonanie płynnej biopsji prostaty Select MDx zaleca się przede wszystkim pacjentom, u których rozważana jest biopsja gruczołu krokowego ze względu na podwyższony wynik PSA oraz nieprawidłowy wynik badania per rectum. Ogromną zaletą tego badania jest to, że jest ono nieinwazyjne, wykonywane z próbki moczu. Wczesna diagnoza u mężczyzn z wysokim ryzykiem agresywnego raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. Z kolei mężczyźni z grupy bardzo niskiego ryzyka mogą uniknąć biopsji, poddając się rutynowej kontroli i badaniom przesiewowym” – tłumaczy dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, dyrektor ds. nauki i rozwoju Synevo.

Jak dodaje, płynnej biopsji prostaty nie należy wykonywać z moczu pobranego z cewnika, a także jeżeli w ostatnich trzech miesiącach była przeprowadzona biopsja prostaty. Poza tym, wynik oznaczenia PSA nie może być starszy niż sześć miesięcy.

„Badanie płynnej biopsji prostaty Select MDx jest wykonywane w moczu oddanym bezpośrednio po badaniu per rectum i wykonanym masażu prostaty. Tylko takie postępowanie warunkuje wiarygodny wynik badania. Dlatego pobranie próbki moczu powinno się odbywać w gabinecie lekarskim” – dodaje dr Iwona Kozak-Michałowska.

Więcej na temat tego badania można przeczytać na: www.plynnabiopsjaprostaty.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.