Sztuczna inteligencja rozpoznaje raka skóry na podstawie zdjęcia pacjenta

Sztuczna inteligencja rozpoznaje raka skóry na podstawie zdjęcia pacjenta

Fot. pixabay.com

Amerykańscy naukowcy opracowali aplikację umożliwiającą analizę zmian barwnikowych skóry na wielkoformatowych zdjęciach wykonanych zwykłym smartfonem.

Sieć neuronową badacze poddali treningowi na ponad 20 tysiącach zdjęć 133 chorych, jak również z wykorzystaniem publicznie dostępnych fotografii. Widoczne zmiany barwnikowe oceniało trzech dermatologów. Aby określić skuteczność i swoistość sieci neuronowej, przetestowano ją na 6796 fotografiach tych samych chorych. Wyniki odnoszono do opinii dermatologów. Sieć neuronowa rozpoznała podejrzane zmiany barwnikowe z czułością 90,3 proc., swoistością 89,9 proc. i dokładnością 86,6 proc.

Autorzy programu sugerują, że może on mieć różnorodne zastosowanie. Po pierwsze, użytkownicy aplikacji będą mogli sami lub z czyjąś pomocą wykonywać i poddawać analizie zdjęcia obejmujące nawet całe nagie ciało. Po drugie, automatyczna ocena niepewnych znamion może być przydatna w gabinetach lekarskich innych specjalności niż dermatologia. Po trzecie, proponowane rozwiązanie można zastosować w miejscach, w których przebywają osoby z odkrytą znaczną powierzchnią ciała, takich jak baseny czy sauny, celem przesiewowego badania w kierunku nowotworów.

Autorzy badania, opublikowanego w “Science Translational Medicine”, zamierzają przeprowadzić badanie kliniczne obejmujące większą grupę chorych oraz weryfikujące rozpoznanie algorytmu za pomocą biopsji i badania histopatologicznego podejrzanej zmiany.

Warto do tego dodać, że diagnostyka zmian barwnikowych skóry jest przedmiotem licznych badań nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, stm.sciencemag.org

Przeczytaj także:

Co trzeba wiedzieć o raku skóry

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Spot the Dot — zwróć uwagę na znamiona!

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! wraz z fotografką Anną Bedyńską zachęcają do szukania kropek. Ich wspólny projekt Spot the Dot ma na celu zwrócenie uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.