“Wspierająca szkoła” dla uczniów w kryzysie psychicznym. Rusza pilotaż programu

“Wspierająca szkoła” dla uczniów w kryzysie psychicznym. Rusza pilotaż programu

Fundacja Adamed wraz z serwisem Życie warte jest rozmowy, rozpoczęła pilotażowy program “Wspierająca szkoła”. Jego celem jest budowanie wspierającego otoczenia dla młodych osób w kryzysie psychicznym.

Dane statystyczne dotyczące problemów, z jakimi zmagają się polscy nastolatkowie, są zatrważające. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2022 r. dzieci i młodzież do 19. roku życia podjęli ponad 2 tys. prób samobójczych. Między 2021 r. a 2020 r. (według raportu serwisu Życie warte jest rozmowy), zanotowano 77-procentowy wzrost zachowań samobójczych. O 19 proc. wzrosła liczba śmierci samobójczych!

Fundacja Adamed, w odpowiedzi na pogarszający się stan psychiczny polskiej młodzieży, nawiązała współpracę z głównymi ekspertami z dziedziny zdrowia psychicznego, działającymi w ramach serwisu Życie warte jest rozmowy. Dzięki temu partnerstwu, z początkiem nowego roku szkolnego, Fundacja Adamed uruchomiła pilotażowy projekt o nazwie “Wspierająca szkoła”. Inicjatywa zyskała patronat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Partnerem jest Adamed Pharma.

Czytaj też: Depresja u dzieci. Co ją powoduje i jak ją rozpoznać?

“Wspierająca szkoła” to program skierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych, dostarczenie wiedzy nauczycielom, rodzicom oraz grupie rówieśniczej. Uczy, jak być wsparciem dla młodych osób w kryzysie, gdzie szukać pomocy i jak jej udzielać.

– Zgodnie z misją Adamed “Odpowiadamy na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny” postanowiliśmy odpowiedzieć na problem pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, bo w dobie po pandemii jest to wyzwanie dla nas jako społeczeństwa. Wspólnie z ekspertami merytorycznymi stworzyliśmy program “Wspierająca szkoła”, aby skutecznie wesprzeć uczniów w zakresie zdrowia psychicznego. Będziemy budować wśród dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców świadomość dotyczącą stanu psychicznego dzieci i młodzieży. Będziemy działać prewencyjnie i zapobiegać próbom samobójczym, bo przecież część z nich może zakończyć się tragicznie. Udostępniamy nauczycielom i rodzicom wiedzę i narzędzia, by skutecznie zapobiegali zachowaniom samobójczym wśród młodych ludzi. Placówki szkolne uczestniczące w programie zyskają miano “Wspierającej szkoły” – mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes Fundacji Adamed.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 11-14 sierpnia 2023 r. na zlecenie Adamed Pharma, 54 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym uważa, że polskie szkoły nie zapewniają wystarczającego dostępu do usług psychologicznych, a tylko 27 proc. potwierdziło, że szkoły, w których uczą się ich dzieci, organizowały spotkania z rodzicami na temat zdrowia psychicznego uczniów, np. przeciwdziałania samobójstwom lub walki z depresją.
Dodatkowo 86 proc. respondentów uważa, że konieczne jest większe wsparcie dla szkół i rodziców w zakresie pomocy psychologicznej dzieci i młodzieży, a 69 proc. jest zdania, że szkoły nie zapewniają wystarczającego dostępu do usług psychologicznych.

Jacek Chmiel, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Warszawie im. prof. Jigoro Kano, która jest jedną z 5 placówek wytypowanych do udziału w pilotażu programu “Wspierająca szkoła”: – Widzimy na co dzień, obserwując naszych uczniów, jak ważne jest wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego. Ten program oferuje nam narzędzia, które pomagają w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz wspierają proces tworzenia przyjaznej atmosfery w szkole. Szkolą kadrę nauczycielską, rodziców oraz młodzież jak być uważnym i dostrzec osobę w kryzysie. Umieć jej pomóc lub wiedzieć, gdzie tej pomocy szukać.

Czytaj też: Jaki wpływ ma pandemia COVID-19 na psychikę dzieci i młodzieży?

Szczegółowe informacje dotyczące programu, jego założeń, czasu trwania, uczestniczących szkół, patronatów oraz specjalistów dostępne są na stronie internetowej projektu www.wspierajacaszkola.pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!