ADAMED SmartUP — obóz naukowy dla 50 utalentowanych nastolatków

ADAMED SmartUP — obóz naukowy dla 50 utalentowanych nastolatków

Do 28 lipca potrwa tegoroczna, 9. już edycja obozu naukowego ADAMED SmartUP. Uczestniczy w niej 50 utalentowanych uczennic i uczniów w wieku 14-19 lat.

Obóz rozpoczął się 16 lipca. 50 zafascynowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi nastolatków z całego kraju, pod okiem doświadczonych naukowców, bierze udział w wykładach i zajęciach praktycznych odbywających się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i w laboratorium Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

ADAMED StartUP dla młodych pasjonatów nauki

– Program zajęć edukacyjnych na obozie naukowym ADAMED SmartUP pozostawia naszej młodzieży duże pole do popisu i stwarza im wiele okazji do samodzielności w zdobywaniu wiedzy. Praca naukowca wymaga inwencji i cierpliwości – do przełomów dochodzi się zazwyczaj metodą prób i błędów. Warsztaty przygotowaliśmy z doświadczonymi badaczami, a ich tematyka i forma stanowią cenne rozszerzenie lekcji ze szkoły. Zależy nam, aby uczestnicy obozu jak najwięcej uczyli się w praktyce – poprzez eksperymenty i obserwacje – podkreśla Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Obóz potrwa do 28 lipca, ale na tym nie koniec jego tegorocznej edycji. Już we wrześniu 10 osób, które osiągnęły najlepsze wyniki w trakcie zajęć, zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Laureaci i laureatki przez kolejnych 10 miesięcy będą korzystać z konsultacji edukacyjnych dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, po roku wytężonej pracy, troje z nich otrzyma stypendia finansowe, które będą mogli przeznaczyć na swój dalszy rozwój i spełnianie naukowych marzeń.

ADAMED SmartUP szansą na rozwinięcie skrzydeł

Ja tłumaczy organizator programu, którym jest Fundacja Adamed, obóz naukowy ADAMED SmartUP to nie tylko szansa na pogłębienie wiedzy i zdobycia cennych umiejętności, ale też niepowtarzalna okazja do zawiązania pierwszych poważnych relacji w środowisku naukowym.

– Nastolatkowie z całej Polski, którzy podzielają zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi, spędzą ze sobą dwa intensywne tygodnie. W tym czasie będą mieć niejedną okazję do pracy w grupach i lepszego poznania się w trakcie wspólnie realizowanych projektów. Uczestnicy obozu rozwijają też bardzo pożądane w środowiskach naukowych i na rynku pracy kompetencje miękkie, np. poprzez warsztaty publicznych wystąpień. Nastolatkowie odwiedzą również Centrum Badawczo-Rozwojowe Adamed w Pieńkowie oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych — mówią w Fundacji Adamed.

Celem projektu jest wsparcie najzdolniejszej młodzieży w rozwoju jej talentów i umożliwienie jej współpracy z najlepszymi uczelniami polskimi i zagranicznymi.

– Mając świadomość, jak ogromną rolę odgrywa edukacja w kreowaniu lepszego jutra, już dziewięć lat temu zainicjowaliśmy program ADAMED SmartUP, w którym wspieramy najzdolniejszych uczniów z całej Polski w rozwijaniu ich naukowych talentów. U podstaw rozwoju każdej dzieciny życia czy nowoczesnych gospodarek leży nauka. Dlatego od niemal dekady skutecznie wspieramy młodych, zdolnych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych, tak by mogli rozwinąć skrzydła swoich zainteresowań, postawić pierwsze kroki na drodze naukowej kariery i lepiej zrozumieć swoje przyszłe środowisko pracy – mówi Katarzyna Dubno, dyrektor działu relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma, członek zarządu Fundacji Adamed.

ADAMED SmartUP wzbudza ogromne zainteresowanie

Do każdej edycji programu co roku zgłasza się kilka tysięcy pełnych pasji nastolatków pragnących pogłębiać swoją wiedzę. Spośród nich wyłaniani są kandydaci o śmiałym spojrzeniu na naukę, którzy w ramach letniego obozu szlifują umiejętności pod okiem praktyków i budują cenne kompetencje przyszłości. Do tej pory do programu zaproszono łącznie 450 uczniów. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy i uczestniczki obozu będą pracować w 4 grupach tematycznych. Tym razem będą to znane z ubiegłych edycji chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz nowość na obozie – fizyka i astronomia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!