W czym może ci pomóc farmaceuta? Sprawdziła to Katarzyna Bosacka

W czym może ci pomóc farmaceuta? Sprawdziła to Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosacka, dziennikarka znana z drobiazgowej analizy etykiet i składów oraz propagowania zdrowego stylu życia, sprawdziła, jakie uprawnienia farmaceutów realizowane są w aptekach.

Farmaceuci – reprezentowani w większości przez kobiety – to jeden z zawodów cieszących się od lat bardzo wysokim zaufaniem społecznym. Z raportu Ministerstwa Zdrowia “Opieka Farmaceutyczna” zadeklarowało je w 2019 r. 90,4 proc. Polaków. W ostatnich dwóch latach – w wyniku zmiany ustawy o zawodzie farmaceuty oraz w związku z pandemią COVID-19 – zakres odpowiedzialności farmaceutów znacznie się poszerzył. Jednak dla większości Polaków zawód farmaceuty wciąż w dużej mierze kojarzy się ze sprzedażą leków.

– Mimo że minął już rok od publikacji ustawy, niewielu Polaków ma świadomość, że farmaceuta może doradzić, zaszczepić, przedłużyć receptę, a nawet udzielić drobnej pomocy medycznej. Warto uświadomić to rodakom i jednocześnie podkreślić znacznie większą obecnie rolę farmaceutów w polskim systemie ochrony zdrowia – mówi Katarzyna Bosacka, która wraz ze znanymi w blogosferze farmaceutkami oraz  firmą farmaceutyczną Nutropharma, zajęła się kwestią rozszerzonych i wciąż nie do końca znanych przez społeczeństwo uprawnień farmaceutycznych w ramach kampanii “Farmacja jest kobietą”.

W czym może pomóc farmaceuta?

W ramach akcji społeczno-edukacyjnej “Farmacja jest kobietą” powstały filmy z udziałem Katarzyny Bosackiej, w których dziennikarka rozkłada na czynniki pierwsze nowe narzędzia farmaceutów w procesie dbania o zdrowie Polaków. Oto one:

  • Wypisywanie recept farmaceutycznych.

Farmaceuta ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pacjenta – gdy istnieje taka konieczność i zawsze po przeprowadzeniu wywiadu oraz na podstawie indywidualnej analizy sytuacji pacjenta. Farmaceuta może wypisać jednorazowo lek na 60-180 dni kuracji, w zależności od rodzaju recepty i leków.

  • Wykonywanie szczepień ochronnych.

W aptece można zaszczepić się przeciwko COVID-19 (bezpłatnie) i grypie (odpłatnie). Szczepienie wykonuje wcześniej przeszkolony w tym celu farmaceuta, po przeprowadzeniu z pacjentem identycznego wywiadu, jak robi to lekarz.

  • „Przegląd lekowy”, czyli możliwość przeprowadzenia analizy zasadności stosowanych leków.

Przegląd lekowy to usługa, którą wprowadziła ustawa o zawodzie farmaceuty. Jej celem jest m.in. edukacja pacjenta w zakresie właściwego sposobu stosowania leków oraz profilaktyki i zdrowego stylu życia, a także przestrzegania zaleceń farmakoterapeutycznych, np. właściwego dawkowania leków. Obecnie realizowana jest w ramach pilotażu w wybranych aptekach w Polsce.

  • Realizacja badań diagnostycznych.

Ich wykaz został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 21 stycznia 2022 r. Są to następujące badania:

  1. test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2;
  2. badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi;
  3. pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio);
  4. test stężenia glukozy we krwi;
  5. kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy);
  6. szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptococcus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.

– W naszym kraju nie wykorzystujemy ogromnego potencjału farmaceutów posiadających holistyczną wiedzę w zakresie farmakologii, ziołolecznictwa, racjonalnej suplementacji czy fizjologii. Mam nadzieję, że teraz zmieni się sposób postrzegania aptek – zaczną być nie tylko sklepami z lekami, ale placówkami medycznymi, gdzie naturalną czynnością Polaka będzie poproszenie o kontynuowanie recepty, zaszczepienie się bez obawy o brak pomocy przy niepożądanych działaniach, wykonanie przeglądu lekowego, czy realizacja podstawowych badań diagnostycznych, jak pomiar ciśnienia lub stężenia glukozy. Wykorzystajmy te ponad 12 tys. aptek do lepszego zadbania o zdrowie naszego społeczeństwa.

dr n. med. Ewa Wietrak, farmaceutka, prezes Zarządu Nutropharma

Co motywuje farmaceutki do rozwoju i lepszej pracy?

W trakcie pracy nad kampanią “Farmacja jest kobietą” powstał również raport “Farmaceutki podczas pandemii”. Opublikowano w nim wyniki badań z udziałem ok. 400 czynnych zawodowo farmaceutek. Okazało się, że zdecydowaną większość farmaceutek (82 proc.) do rozwoju i lepszej pracy motywuje większa odpowiedzialność za pacjenta.

Zarówno w raporcie, jak i w kampanii “Farmacja jest kobietą”, Nutropharma zwraca uwagę na ogrom pracy wykonywanej przez farmaceutów, z naciskiem na kobiety, które stanowią ok. 83 proc. osób z tytułem magistra farmacji w branży.  

– Obecna rewolucja w aptekach to „ręce pełne roboty” dla polskich farmaceutów. A że polska farmacja kobietami stoi, chcieliśmy również pokazać w naszej kampanii, jak doceniamy i wspieramy pracę farmaceutek, które właśnie dzięki wrodzonej empatii i predyspozycjom, doskonale radzą sobie ze zmianami – dodaje Ewa Wietrak.

Więcej informacji o kampanii i realizowanych w jej ramach działaniach edukacyjnych można znaleźć na stronie internetowej kampanii www.farmacjajestkobieta.pl, a także w social mediach Farmacja jest kobietą i Nutropharma. Kampania realizowana jest pod patronatem merytorycznym Okręgowej Izby Aptekarskiej
w Warszawie.

Przeczytaj także:

W czym może ci pomóc na urlopie farmaceuta?

Studenci farmacji nie wiążą swojej przyszłości z apteką. Gdzie chcą pracować?

Aptekarzu, czy potrafisz mi coś doradzić?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.