Aptekarzu, czy potrafisz mi coś doradzić?

Aptekarzu, czy potrafisz mi coś doradzić?

Czy farmaceuci udzielają wskazówek, jaki lek możemy zastosować, a którego powinniśmy się wystrzegać np. ze względu na ryzyko wystąpienia interakcji z medykamentami, które już przyjmujemy? Okazuje się, że nie zawsze i nie w każdej aptece.

Polski Instytut Badań Jakości sprawdził, jak wygląda profesjonalne doradztwo w aptekach należących do 11 dużych sieci. W październiku 2016 r. audytorzy odwiedzili po 10 losowo wybranych aptek każdej z nich i wcielając się w pacjentów, którym dokucza kaszel, poprosili o poradę farmaceutów.

Każda z odwiedzonych placówek została oceniona za pomocą 25 różnych kryteriów, przy czym najważniejszym z nich było udzielenie fachowej porady farmaceutycznej. Niestety, wyniki kontroli świadczą o tym, że farmaceuci dużo chętniej mówią o tym, że doradzają pacjentom, jakie leki będą dla nich najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze, niż to w rzeczywistości robią. Porady w skontrolowanych placówkach często ograniczały się jedynie do zadania podstawowych pytań. Tylko 9 proc. farmaceutów podało ogólne zalecenia dotyczące dolegliwości, tylko co dziesiąty zapytał o przyjmowanie innych leków, a tylko 3 proc. o potencjalne problemy z żołądkiem.

Znacznie lepiej skontrolowane apteki sieciowe wypadły pod względem wyglądu i jakości obsługi – większość z nich otrzymała oceny powyżej 90 proc.

Najlepiej test Polskiego Instytutu Badań Jakości zdała Cosmedica, która zdobyła 85 punktów na 100 możliwych. Sieć ta zwyciężyła również w kategorii: jakość obsługi klienta. Drugie miejsce zajęło Centrum Zdrowie, a trzecie Dbaj o Zdrowie (DOZ).

W obszarze doradztwa świadczonego pacjentom liderem została sieć Ziko, która otrzymała 78 proc. punktów, tuż za nią uplasowały się Cosmedica i Centrum Zdrowia, zdobywając po 76 proc. punktów.

Zdarzyło Ci się kiedyś uzyskać w aptece satysfakcjonującą poradę? Czy farmaceuta zapytał Cię, na co się leczysz i jakie leki przyjmujesz? Zwrócił Ci uwagę, że zażywasz zbyt duże dawki leków bez recepty albo że chcesz kupić leki zawierające tę samą substancję czynną? Dociekał objawów, które Ci doskwierają i był w stanie Ci wyjaśnić, co moga oznaczać? Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu. Pomoże mi to przygotować wpis oparty na Twoich doświadczeniach. 

Fot. Pixibay.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

RPP: Szpital naruszył zbiorowe prawa pacjentów

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał pierwszą decyzję