W czym może ci pomóc na urlopie farmaceuta?

W czym może ci pomóc na urlopie farmaceuta?

Fot. pixabay.com

Sezon wakacyjny w pełni, a każdy, kto choć raz w życiu doświadczył jakiegoś problemu zdrowotnego w czasie wakacji dobrze wie, że nie zawsze łatwo jest dostać się do lekarza. O ile problem nie wymaga interwencji lekarskiej, z pomocą może przyjść farmaceuta. W jakim zakresie może jej udzielić?

W świetle ustawy o  zawodzie farmaceuty, która weszła w życie 16 kwietnia tego roku, kompetencje farmaceuty rozszerzyły się z korzyścią dla pacjentów. Wakacje obfitują w problemy zdrowotne, którym może skutecznie zaradzić, udzielając porady w aptece w ramach tzw. konsultacji farmaceutycznych, przeglądów lekowych czy wykonywania nieinwazyjnych badań diagnostycznych, takich jak pomiar tętna, oddechu czy masy ciała. To wszystko zawiera w sobie opieka farmaceutyczna, którą specjalista sprawuje nad pacjentami.

Pomoc w nagłych przypadkach

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, kiedy nie ma dostępu do lekarza, a czas odgrywa duże znaczenie, farmaceuta może wydać lek na podstawie recepty farmaceutycznej. Dotyczy to leków przepisywanych przez lekarza, z wyjątkiem tych, które zawierają substancje psychotropowe i odurzające. Lek wydawany jest wtedy w najmniejszym opakowaniu i zapłacisz za niego 100% ceny. Mimo to warto pamiętać o takiej możliwości, bo niejednokrotnie może to uratować życie lub pozwolić na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych.  

Warto podkreślić, że to farmaceuta decyduje o zasadności wydania leku, biorąc pod uwagę m.in. nagłość zdarzenia i szansę na szybką konsultację u lekarza w danym momencie. Posiada on niezbędną wiedzę, a jego kompetencje są określone przez prawo.

Uczulenie, wysypka i inne wakacyjne dolegliwości

Lato to czas, w którym alergicy narażeni są na pylenie wielu roślin. Niejednokrotnie, będąc na wakacjach, próbujemy też nowych smaków, nie wiedząc o tym, że coś, co jemy pierwszy raz w życiu, może nas uczulić. Do grupy problemów skórnych charakterystycznych dla okresu wakacyjnego zalicza się również poparzenie słoneczne, które jest chyba najbardziej powszechne wśród dolegliwości skórnych w okresie letnim. W tych przypadkach warto skorzystać z porady farmaceuty. Czasem domowe sposoby leczenia nie działają, a coś, co z pozoru wydaje się błahym problemem, może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Farmaceuta pomoże przy wyborze odpowiednich środków bez recepty, które łagodzą objawy uczulenia, poparzenia słonecznego czy wysypki.

Okres wakacyjny sprzyja też wakacyjnym zauroczeniom i… przygodnym stosunkom seksualnym, które zwiększają ryzyko chorób wenerycznych i różnych infekcji, również bakteryjnych. Problemy ze zdrowiem intymnym mogą mieć także źródło w kąpielach w zbiornikach wodnych, co dotyczy zwłaszcza kobiet, ze względu na specyficzną budowę anatomiczną ich cewki moczowej. Jeśli termin wizyty u lekarza lub e-wizyty nie jest dostępny od ręki, warto jeszcze przed nią poprosić o pomoc farmaceutę. Ma on wiedzę na temat środków bez recepty, które mogą przynieść ulgę, złagodzić nieprzyjemne objawy, tak by czas wakacji nie zamienił się w koszmar.

Farmaceuta ma obowiązek udzielić porady, wydać stosowne leki i uczynić to w niekrepujący dla pacjenta sposób. My z kolei mamy prawo do najlepszej opieki również w aptece.

– Farmaceuci często są pierwszymi specjalistami, do których pacjenci przychodzą po poradę. Wpływ na to mogą mieć różne czynniki, m.in. brak możliwości szybkiej wizyty u lekarza, sytuacja nagłego zagrożenia zdrowia, a czasem po prostu wstyd, zwłaszcza jeśli chodzi o dolegliwości intymne. Dla farmaceuty tabu nie powinno istnieć. To zawód zaufania społecznego. Farmaceuta ma nieść pomoc chorym bez względu na okoliczności i powód wizyty w aptece. Ustawa o zawodzie farmaceuty formalizuje to, do czego jako farmaceuci jesteśmy zobowiązani. Mam pewność, że dzięki jej wprowadzeniu zmieni się postrzeganie tej grupy zawodowej, dzięki czemu będzie ona mogła odciążyć system ochrony zdrowia m.in. poprzez przeglądy lekowe czy konsultacje zdrowotne­ – mówi dr n. farm. Piotr Merks, wykładowca Collegium Medicum UKSW w Warszawie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.