Studenci farmacji nie wiążą swojej przyszłości z apteką. Gdzie chcą pracować?

Studenci farmacji nie wiążą swojej przyszłości z apteką. Gdzie chcą pracować?

Fot. pixabay.com

Studenci farmacji stawiają na karierę w firmie farmaceutycznej – chce w niej pracować aż 61 proc. uczestników badania „Plany kariery zawodowej studentów farmacji”, zrealizowanego w marcu br. na grupie 419 studentów farmacji z uczelni w całej Polsce. Na pracę w aptece stawia zaledwie 6 proc. ankietowanych.

Moja droga zawodowa była kręta i wymagała dużego poświęcenia. Zaczynałem od pracy w aptece w Polsce. Potem pracowałem jako aptekarz i naukowiec, zdobywając doświadczenie w Australii i Wielkiej Brytanii. Ścieżek zawodowych w farmacji jest wiele, warto z nich korzystać, by finalnie znaleźć się w wymarzonym miejscu i roli – przekonuje dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Czego najbardziej brakuje na studiach studentom farmacji?

Ponad 80 proc. studentów uważa za niewystarczającą ilość spotkań związanych z doradztwem zawodowym, organizowanych w toku studiów przez uczelnie. Natomiast 60 proc. przyznało, że chętnie bierze udział w konferencjach współorganizowanych przez firmy farmaceutyczne, co świadczy o tym, że są żywo zainteresowani związaniem z nimi swojej przyszłości. A firmy farmaceutyczne chętnie takie konferencje współorganizują.

– Studenci pragną spotkań z osobami, które pracują po stronie firm farmaceutycznych, dlatego staramy się angażować w organizację takich wydarzeń. To doskonała okazja do rozmowy na żywo, poznania specyfiki działalności firmy, tego, jacy specjaliści są aktualnie najbardziej pożądani. To okazja do zawiązania kontaktów, co często skutkuje rozpoczęciem kariery zawodowej. Stąd pomysł, by w tegorocznej edycji programu wspierającego studentów tematem przewodnim stała się kariera zawodowa. W ramach tegorocznej, VIII edycji programu “Recepta na Sukces” realizujemy streamingi z ekspertami z rynku i pracownikami naszej firmy w formie dyskusji i warsztatów. Gedeon Richter Polska, jako firma odpowiedzialna społecznie, prowadzi takie działania, by zainspirować i dawać praktyczne wskazówki kreowania kariery. Współpraca z tymi młodymi, zdolnymi ludźmi daje nam wszystkim ogromną satysfakcję ­- mówi Joanna Galińska-Zienkiewicz, Senior HR Bussines Partner w Gedeon Richter Polska.

Cenne połączenie teorii i praktyki

Studiowanie farmacji pozwala na zdobycie wiedzy teoretycznej. Doświadczenie zawodowe studenci pozyskują na obowiązkowych stażach, ale również rozpoczynając pracę w firmach farmaceutycznych już podczas studiów. Tam mogą rozwijać inne istotne dla pracodawcy umiejętności. Szczególnie ważne są umiejętności współpracy w zespole, zarządzania ludźmi i projektami, a także umiejętności komunikacyjne.

W ramach tegorocznej edycji programu „Recepta na Sukces”, organizowanego przez Gedeon Richter, odbył się inaugurujący warsztat na temat ścieżek kariery zawodowej dla studentów farmacji. W tym roku przewidziane są kolejne warsztaty prowadzone przez farmaceutów – praktyków, którzy wybrali różne ścieżki zawodowe, a także przez pracowników HR. Nie zabraknie miejsca na wsparcie z zakresu kreowania swojego wizerunku zawodowego w Internecie, który daje ogromne możliwości zarówno dla studentów, jak i rekruterów poszukujących specjalistów.

Program „Recepta na Sukces” już od ośmiu lat wspiera studentów farmacji i kierunku medycznego poprzez szereg działań, które odpowiadają na aktualne potrzeby studentów farmacji i medycyny. Poprzednia edycja dedykowana była zarówno przyszłym lekarzom, jak i farmaceutom, którzy zaczną pracę w nowej rzeczywistości po wejściu w życie ustawy o zawodzie farmaceuty. Ułatwiała zrozumienie nowych wytycznych oraz warunków współpracy między lekarzem a farmaceutą w leczeniu pacjentów.

– Dzięki temu, że od wielu lat badamy potrzeby studentów, wiemy, czego oczekują. Współpraca z nimi daje nam ogromną satysfakcję. Słuchamy ich głosu i wspólnie tworzymy programy wspierające, które pozwalają się rozwijać, inspirują do działania. Cieszymy się, kiedy po jakimś czasie nasze drogi krzyżują się już na polu zawodowym. Wszystkie aktywności dotyczące tegorocznej edycji programu można śledzić na profilu na Facebooku o nazwie „Recepta na Sukces”, do czego bardzo zachęcam – mówi Aleksandra Marciniak, specjalista ds. PR, inicjatorka programu “Recepta na Sukces”.

W ankiecie badawczej studenci farmacji wskazywali również firmy, które w ich opinii angażują się w rozwój zawodowy przyszłych farmaceutów, tworząc programy kariery, dając możliwości odbywania płatnych staży czy wspierając grantami naukowymi. To po stronie biznesu leży dbałość o wsparcie i rozwój młodych talentów. Dynamiczny rozwój nauki wpływa bardzo mocno na zmianę podejścia pracodawców. Dobrze wykształceni naukowcy tworzą innowacje, które stają się podstawą bezpieczeństwa zdrowotnego na całym świecie. Zależy ono od przyszłych innowatorów, którzy bez wsparcia biznesu nie będą mogli odpowiednio się rozwijać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.