Suplementy diety w medycynie estetycznej: brać czy nie brać?

Suplementy diety w medycynie estetycznej: brać czy nie brać?

Fot. Freeimages.com

W medycynie estetycznej coraz częściej podkreśla się znaczenie suplementów diety w pobudzaniu możliwości regeneracyjnych skóry. Eksperci są jednak zgodni, że najważniejsze jest dostarczanie składników odżywczych w codziennej diecie.

Suplementy diety mają na celu uzupełnienie diety w składniki odżywcze w sytuacji, gdy ich spożycie jest suboptymalne, gdy pewne schorzenia wywołują ich niedobór lub gdy zapotrzebowanie na nie wzrasta. Z uwagi na coraz częściej występujące nieprawidłowe reakcje na pokarmy czy też trendy, jak ten w kierunku diet roślinnych, więcej osób stosuje diety eliminacyjne. I to właśnie w tej grupie pacjentów suplementacja diety staje się szczególnie istotna — podkreśla Dominika Kuczyńska-Schulz, dietetyk Life Institute i Life Medical Center w Warszawie, ekspertka Off Label w zakresie znaczenia diety i suplementacji w medycynie estetycznej i przeciwstarzeniowej.

Suplementy diety trzeba dobierać indywidualnie

Jak dodaje, każdy pacjent jest inny i ma inne potrzeby, dlatego, zanim dobierze dla niego suplementację, wnikliwie analizuje wyniki badań laboratoryjnych i dotychczasowy sposób żywienia, przeprowadza szczegółowy wywiad.

– Jeśli pacjent zgłasza zaburzenia jakości snu, pomocna może być suplementacja aminokwasami kluczowymi dla prawidłowej syntezy neuroprzekaźników. Dopiero gdy zbiorę pełny wywiad, mogę zaproponować spersonalizowany plan żywienia i suplementacji. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się w kolejnych dekadach życia. Poza tym każdy ma swoją specyfikę metabolizmu, uwarunkowania genetyczne determinujące aktywność kluczowych enzymów, inny styl życia, w tym sposób odżywiania. Może się okazać, że realizujemy zapotrzebowanie na dane składniki odżywcze dla danej grupy wiekowej, ale efekt biologiczny nie jest wystarczający i konieczne jest włączenie suplementacji — mówi Dominika Kuczyńska-Schulz.

Przykładem mogą być witaminy z grupy B. Niedobory tych witamin występują rzadko, ale przyjmowane leki czy też sprawność procesów metylacji mogą ograniczyć ich biodostępność i wtedy trzeba sięgnąć po ich suplementację, najlepiej w postaci zmetylowanej, czyli już aktywnej biologicznie.

Suplementy diety mogą zwiększyć efektywność zabiegu medycyny estetycznej

Dieta i suplementacja ma duże znaczenie również w medycynie estetycznej. Zależy ono oczywiście od rodzaju zabiegu, do którego przygotowuje się pacjent.

– Właściwa dieta to absolutna podstawa dla optymalizacji osi jelito-skóra, dla stworzenia optymalnego środowiska macierzy zewnątrzkomórkowej, dla stymulowania fibroblastów. A celowana suplementacja np. cynkiem może wydłużyć czas utrzymywania się efektu toksyny botulinowej — tłumaczy Dominika Kuczyńska-Schulz, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku i studiów podyplomowych z poradnictwa żywieniowego na SGGW w Warszawie oraz doktorantka w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka w Katedrze Dietetyki SGGW w Warszawie, była reprezentantka Polski w piłce siatkowej, trener, dietetyk, specjalista żywienia w sporcie.

Czytaj też: Czy suplementy diety mogą poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci?

Szczególną uwagę zwraca na białko w diecie, zarówno w aspekcie jakościowym,
jak i ilościowym. Jak przekonuje, w połączeniu z wysiłkiem fizycznym jest ono kluczowe dla przebudowy białek mięśniowych i stymulacji ich syntezy.

– Jeśli jakość albo ilość białka w diecie jest niewystarczająca, należy rozważyć włączenie do diety odpowiednich preparatów białkowych czy aminokwasowych. Zachowanie masy mięśniowej, która zmniejsza się wraz z wiekiem, staje się z perspektywy estetyki kluczowe dla poprawy jędrności ciała, podniesienia pośladków czy zlikwidowania tzw. pelikanów.
To wysiłek fizyczny wyzwala sygnał na poziomie biochemicznym do syntezy białek mięśniowych, a dostarczenie wraz z dietą cegiełek w postaci aminokwasów jest konieczne do tego, aby proces ten był efektywny — podkreśla ekspertka.

Zwraca również uwagę na to, że białko białku nierówne. Białkiem o największym potencjale anabolicznym, tzn. stymulującym budowanie masy mięśniowej, jest białko serwatkowe, jedno z białek mleka.

– Oczywiście zawsze należy brać pod uwagę występowanie alergii pokarmowych czy nieprawidłowych reakcji na pokarmy, jak nietolerancje czy nadwrażliwości. Jeśli będzie indukowało nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego, złe samopoczucie, dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego, należy znaleźć zamiennik – inne pełnowartościowe białko o pełnym spektrum aminokwasowym, które nie będzie powodować niepożądanych reakcji — radzi Dominika Kuczyńska-Schulz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Proste przepisy: wigilia wegetariańska

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z tradycją, rodzinnymi spotkaniami i... stołem pełnym smakołyków. Jak przygotować wigilię wegetariańską, używając łatwo dostępnych składników? Przedstawiamy kilka prostych i smacznych przepisów!