Czy suplementy diety mogą poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci?

Czy suplementy diety mogą poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci?

suplementy dietyFot. Pixabay.com

Czy nutrikosmetyki, nazywane „tabletkami urody” lub „kosmetykami w kapsułkach”, są skuteczne, skoro zawierają witaminy i minerały, których zadaniem jest korzystny wpływ na wygląd włosów, skóry oraz paznokci? Czy piękno w ogóle może pochodzić z tabletki?

Niewątpliwie stale rosnące zainteresowanie suplementami diety, w tym preparatami poprawiającymi kondycję skóry i jej przydatków, sprzyja pojawianiu się na rynku nowych produktów. Badania ankietowe na temat ich rzeczywistego działania przeprowadziły pod opieką prof. dr. n. farm. Doroty Wrześniok doktorantki Marta Karkoszka i Klaudia Banach z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Co z nich wynika?

Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że ponad połowa uczestników badania nie wie, że dla osiągnięcia widocznych efektów suplementacji konieczne jest stosowanie preparatu przez około 3 miesiące. Uzyskane odpowiedzi wskazują, że połowa respondentów nie jest zadowolona z efektów uzyskanych po przeprowadzeniu kuracji suplementami diety, co może być skutkiem zarówno nieprawidłowego wyboru preparatu, jak i jego nieodpowiedniego stosowania.

– Kluczowy wpływ na wygląd oraz stan skóry, włosów i paznokci ma prawidłowe odżywienie organizmu przekładające się na stan tkanki podskórnej, cebulki włosa oraz macierzy paznokcia – mówi mgr kosmetologii Klaudia Banach. – Podstawowymi składnikami zawartymi w nutrikosmetykach są: lipidy, peptydy, polisacharydy, minerały i witaminy. Ponadto stosowane są także produkty pochodzenia roślinnego zawierające flawonoidy, fitoestrogeny i wyciągi ziołowe, które nie posiadają określonych norm warunkujących ich bezpieczną, dzienną dawkę – dodaje.

Starzenie skóry jest naturalnym procesem, postępującym wraz z wiekiem. Objawia się on: powstawaniem zmarszczek, utratą elastyczności, zmianami kolorytu oraz zmniejszeniem stopnia nawilżenia skóry. Nadmierne wypadanie włosów (czyli więcej niż 100 włosów dziennie) może być objawem występowania niedoborów żywieniowych lub zaburzeń hormonalnych. Ponadto na  stan włosów mogą wpływać także czynniki egzogenne, zwłaszcza temperatura oraz nieodpowiednia stylizacja i pielęgnacja.

Skóra jest narządem odpowiedzialnym za ochronę organizmu przed wnikaniem substancji szkodliwych, takich jak rtęć czy glin, czyli związków chemicznych, które nie są wytwarzane przez organizm, oraz ksenobiotyków (np. leki). To przyczynia się do niskiej biodostępności składników aktywnych zawartych w kosmetykach stosowanych bezpośrednio na warstwę rogową naskórka.   

– Kluczowym elementem decydującym o skuteczności „tabletek piękna” jest zawartość składników aktywnych, gdyż mała ilość substancji czynnych zawartych w preparacie stwarza konieczność zażywania wielu dawek produktu dziennie, czego rezultatem zwykle jest zbyt szybkie odstawienie preparatu lub rezygnacja z jego stosowania – ocenia mgr farmacji Marta Karkoszka.

Substancje aktywne zawarte w suplemencie w zbyt dużej ilości mogą natomiast prowadzić do pojawienia się działań niepożądanych, a nawet nasilenia istniejących problemów. Ponadto do osiągnięcia zadowalających efektów suplementacji niezbędne jest prawidłowe stosowanie suplementu diety oraz odpowiedni czas stosowania terapii.

W suplementach diety kondycjonujących skórę, włosy i paznokcie występują także roślinne składniki jako substancje czynne.

– Parametrem pozwalającym na ocenę, czy składniki zawarte w surowcach roślinnych występują w ilościach pozwalających na osiągnięcie efektu terapeutycznego, jest standaryzacja zawartości substancji leczniczych, którą podczas wyboru suplementu diety bierze pod uwagę jedynie około 35 proc. osób biorących udział w naszym badaniu – wyjaśniają Marta Karkoszka i Klaudia Banach.

Sugeruje to, że jednym z elementów przyczyniających się do braku zadowolenia z prowadzonej suplementacji oraz ograniczenia zaufania do środków terapeutycznych pochodzenia roślinnego jest wybór nieprawidłowych preparatów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.