Suplementy diety to nie leki, ale też mogą powodować działania niepożądane

Suplementy diety to nie leki, ale też mogą powodować działania niepożądane

Suplementy diety to nie leki, lecz substancje wyrównujące niedobory witamin, mikro- i makroelementów. Ponieważ sprzedawane są w aptece, często są mylone z lekami. Kupowane są w dużych ilościach, bo są dostępne bez recepty. Ich zakup warto jednak skonsultować ze specjalistą. Dlaczego?

Suplementy diety są przeznaczone głównie do uzupełniania niedoborów składników odżywczych w diecie. Mogą zawierać witaminy, minerały, aminokwasy, enzymy lub inne substancje, które pomagają w zachowaniu lub poprawieniu ogólnego zdrowia. Nie są jednak przeznaczone do leczenia, łagodzenia objawów lub zapobiegania chorobom bądź zaburzeniom.

Suplementy diety — czym różnią się od leków?

Suplementy diety różnią się od leków również tym, że przed wprowadzeniem ich na rynek producenci nie są zobligowani do przeprowadzania badań klinicznych dowodzących ich skuteczności i bezpieczeństwa, jakich wymagają leki.

Czytaj też: Suplementy diety nie leczą!

W składzie suplementów diety znajdują się głównie witaminy, minerały, zioła, enzymy lub aminokwasy, podczas gdy leki mogą zawierać różne substancje chemiczne, w tym aktywne składniki, które są przepisywane przez lekarzy do konkretnych celów terapeutycznych. Ale uwaga! Mimo że suplementy diety są uważane za bezpieczne (jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami na etykiecie), podobnie jak leki mogą powodować działania niepożądane lub interakcje (z innymi suplementami lub lekami). Dlatego przed ich zakupem warto zapoznać się z dołączoną do nich ulotką, a nawet skonsultować z lekarzem ich zażywanie. Poza tym należy każdorazowo informować lekarza nie tylko o wszystkich przyjmowanych lekach, ale również suplementach.

Suplementy diety — w jakim celu są stosowane?

Głównym celem stosowania suplementów diety jest uzupełnienie codziennej diety w niezbędne składniki odżywcze. Preparaty te zawierają witaminy, minerały, a także inne substancje, które mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Są one dostępne w formie płynu, proszku, kapsułek czy tabletek, co daje możliwość wyboru najwygodniejszej formy ich przyjmowania.

Większość osób stosujących suplementy diety robi to, aby dodatkowo zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie oraz wzmocnić kondycję organizmu. Nie można jednak zapominać, że suplementy powinny stanowić wyłącznie uzupełnienie zróżnicowanej diety, a nie pełnić rolę zastępczą. Odpowiednie przyjmowanie zbilansowanych posiłków pełni nadrzędną rolę w stosunku do suplementacji.

Suplementy diety — na co zwrócić uwagę?

Świadomość żywieniowa współczesnych konsumentów stale rośnie, co ma bezpośredni wpływ na dokonywane przez nich wybory zakupowe. Coraz więcej osób uważnie czyta etykiety produktowe i w pierwszej kolejności zwraca uwagę na ich skład. Takie podejście jest właściwe również przy wyborze suplementu diety. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego zawartość oraz zapoznać się z informacjami, które zamieścił producent. Uważne przeczytanie informacji na opakowaniu oraz dołączonej ulotce daje odpowiedź na pytanie dotyczące sposobu przyjmowania w celu uniknięcia niepożądanych efektów. Świadome decyzje konsumentów przekładają się również na fakt, że produkty z kiepskim składem finalnie znikają z rynku, ustępując pola produktom lepszym jakościowo, bardziej skutecznym i efektywnym oraz o wyższym profilu bezpieczeństwa. 

Czytaj też: Suplementy diety w trakcie leczenia raka tylko po konsultacji z lekarzem!

– Jakość to nasz priorytet. Dział kontroli jakości to zespół wykwalifikowanych specjalistów z wiedzą z zakresu biotechnologii, technologii żywności i żywienia człowieka oraz chemii. Posiadamy laboratorium, w którym przeprowadzamy testy z użyciem bioreaktorów do hodowli komórkowych oraz nowoczesnego sprzętu, wykorzystując między innymi zaawansowane technologie chromatografii gazowej, wysokosprawnej chromatografii cieczowej oraz techniki spektrofotometryczne. Wykonujemy analizy organoleptyczne, fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Poprzez ciągły monitoring higieny instalacji pomieszczeń produkcyjnych oraz pracowników, gwarantujemy bezpieczne warunki dla wytwarzania naszych produktów – mówi Karolina Łapsa, kierowniczka działu laboratorium i kontroli jakości w firmie onesano, która jest producentem naturalnych suplementów diety.

Na etykiecie suplementu należy zwrócić uwagę na nazwę “suplement diety”, nazwę kategorii składników odżywczych, porcję zalecaną do spożycia w ciągu dnia, ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji, stwierdzenie, że suplementy diety nie mogą być używane jako zamiennik zróżnicowanej diety oraz powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci. Ponadto, na opakowaniu powinna widnieć informacja o zawartości witamin i składników mineralnych, a także innych substancji, które wykazują efekt odżywczy lub fizjologiczny. Dane o zawartości witamin, a także składników mineralnych podaje się także w procentach w stosunku do referencyjnych wartości spożycia określonych w konkretnym dokumencie prawnym.

Wiedza o tym, jakie substancje dostarczamy naszemu organizmowi i w jakich ilościach jest niezwykle istotna. Przed skorzystaniem z konkretnego specyfiku, warto zatem zapoznać się z jego etykietą, przeczytać skład oraz upewnić się, że dana suplementacja jest wskazana.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.