Gmina Lyski realizuje autorski projekt profilaktyki HIV/AIDS

Gmina Lyski realizuje autorski projekt profilaktyki HIV/AIDS

Fot. pixabay.com

Gmina Lyski (woj. śląskie) realizuje autorski projekt profilaktyki HIV/IADS. Jego celem jest ochrona mieszkańców przed zakażeniem HIV.

Autorzy projektu prowadzonego przez Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Lyski skupili się przede wszystkim na dostarczaniu wiedzy mieszkańcom gminy. W ramach programu, na którego realizację gmina Lyski otrzymała grant w konkursie Pozytywnie Otwarci, przewidziano szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i pielęgniarek szkolnych. Po przeszkoleniu przekażą oni swoją wiedzę młodzieży uczącej się w szkołach na terenie gminy.

Na stronie internetowej Urzędu Gminy www.lyski.pl pojawiły się już pierwsze materiały dotyczące profilaktyki HIV, a w samym urzędzie – stoisko z materiałami edukacyjnymi.

– To dopiero początek. Chcemy dotrzeć z informacjami na temat profilaktyki HIV tak szeroko, jak to tylko możliwe. Chcemy uświadomić mieszkańcom gminy, że HIV może dotyczyć wszystkich – każdego aktywnego seksualnie człowieka. Nie będziemy jednak straszyć, będziemy zachęcać – do myślenia i do testowania się na HIV – mówi Anna Macioszek, inspektor ds. promocji zdrowia w Urzędzie Gminy Lyski.

Ten projekt to pierwszy krok. Planowane są już następne mające na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV i ich rodzin.

– HIV to w końcu nic innego, jak jedna z wielu chorób przewlekłych – mówi Anna Macioszek. – Dlatego, dzięki wsparciu specjalistki, dr Elżbiety Mularskiej, asystenta w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym oraz Poradni Diagnostyki i Terapii AIDS w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie, obalamy mity związane z tym zakażeniem i promujemy rzetelną wiedzę.

Liczba zakażeń HIV rośnie w Polsce z roku na rok. W 2022 roku odnotowano rekordowe 2384 nowe przypadki, z czego 68 przypadków zarejestrowana w województwie śląskim. W 2023 roku liczba nowych przypadków może być jeszcze wyższa.

– Regionalne projekty edukacyjne o HIV są niezwykle cenne. Dzięki nim mieszkańcy niewielkich nawet gmin, jak Lyski, mogą dowiedzieć się, jak chronić się przed wirusem, kiedy powinni wykonać test na HIV i co robić w razie uzyskania pozytywnego wyniku. To bardzo ważne, bo dziś z wykrytym i leczonym zakażeniem można prowadzić normalne, zdrowe życie. Nie wątpię, że dzięki realizowanemu w gminie Lyski projektowi jej mieszkańcy będą bardziej świadomi zagrożenia i w razie potrzeby zrobią niezbędne badania – komentuje Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Celia De Luxe Trio Ideal: cienie do powiek idealnie dobrane do koloru tęczówki

Czy wiesz, że dobrze dobrany kolor cieni do