Suplementy diety nie leczą!

Suplementy diety nie leczą!

suplementy dietyFot. Pixabay.com

Przypisywanie suplementom diety właściwości leczniczych jest nadużyciem i powinno być surowo karane.

Jak sama nazwa wskazuje, są to środki dietetyczne, których zadaniem jest uzupełnianie brakujących organizmowi substancji odżywczych. Łykanie ich garściami mija się z celem. No chyba że komuś bardzo zależy na tym, by mieć kłopoty. Tym bardziej, że nie od dziś wiadomo, że suplementy diety mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami i żywnością.

Wiedzą o tym doskonale producenci suplementów i pewnie dlatego, słysząc zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, że suplementy mogą zniknąć z aptek, postanowili uporządkować nieco rynek tych produktów za pomocą Kodeksu Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety. Co w nim proponują?

  • Zmianę sposobu komunikacji na temat suplementów diety. Z reklamy tych produktów ma jasno wynikać, że nie są lekami, lecz środkami spożywczymi przeznaczonymi dla konsumentów, którzy są świadomi swoich potrzeb dietetycznych i niedoborów oraz stanu swojego organizmu.
  • W reklamie telewizyjnej i prasowej każdego takiego produktu, w jej prawym dolnym rogu, ma być obowiązkowo umieszczona czytelna informacja, że jest to suplement diety. W przypadku reklamy radiowej trzeba będzie dwukrotnie powtórzyć tę informację.
  • Nie będzie wolno wykorzystywać wizerunku ani rekomendacji lekarza lub farmaceuty. Obecnie dzieje się to nagminnie i wprowadza konsumentów w błąd. Wizerunek lekarza lub farmaceuty ma uwiarygodnić produkt w naszych oczach.
  • Z reklam suplementów diety znikną wszelkie treści sugerujące właściwości lecznicze tych produktów.

Kodeks Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety został opracowany przez organizacje zrzeszające około 80 proc. producentów suplementów diety: Krajową Radę Suplementów i Odżywek, Polską Izbę Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED, Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty PASMI oraz Związek Producentów i Dystrybutorów “Suplementy Polska”. Czy będą go przestrzegać pozostali producenci suplementów, nie wiadomo.

Jedno jest pewne: nie powinniśmy dawać się oszukiwać i wierzyć zapewnieniom, że suplementy diety nas uzdrowią. Zanim zdecydujemy się na taki produkt, zapytajmy najpierw lekarza lub farmaceutę, czy jest nam potrzebny. I nie oczekujmy, że suplement zastąpi nam zbilansowaną i urozmaiconą dietę. 

 

CZYTAJ TAKŻE:

WITAMINY TO NIE CUKIERKI

SUPLEMENTY DIETY: REKLAMOWAĆ CZY NIE REKLAMOWAĆ?

SUPLEMENTY DIETY W TRAKCIE LECZENIA RAKA TYLKO PO KONSULTACJI Z LEKARZEM

OSTROŻNIE Z ZIOŁAMI I SUPLEMENTAMI

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?