Suplementy diety w trakcie leczenia raka tylko po konsultacji z lekarzem!

Suplementy diety w trakcie leczenia raka tylko po konsultacji z lekarzem!

Sięganie po suplementy diety i zioła bez skonsultowania tego z lekarzem może być dla chorego na nowotwór bardzo groźne.

Bardzo niebezpieczna jest zwłaszcza amigdalina (witamina B17) przyjmowana w postaci kapsułek lub wlewów. Jest ona metabolizowana w organizmie człowieka do cyjanku, co w konsekwencji oznacza, że  może uszkodzić wątrobę i szpik kostny oraz doprowadzić do niewydolności nerek. Z kolei przyjmowanie amigdaliny w postaci pestek, np. moreli, czy brzoskwini, może powodować biegunki, wzdęcia i wymioty.

Należy również wspomnieć o witaminie A, która w nadmiarze odkłada się w wątrobie i uszkadza ten ważny narząd. W diecie znajduje się wystarczająca ilość tej witaminy, dlatego nie ma potrzeby jej suplementować – wyjaśnia Agnieszka Surwiłło, dietetyczka i psychodietetyczka z Instytutu Żywności i Żywienia, pracująca na co dzień z pacjentami dotkniętymi chorobą nowotworową i współpracująca z programem wsparcia dla kobiet leczonych z powodu no­wotworu narządów płciowych “Jestem przy Tobie”.

Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się również stosować ziół, np. żeń-szenia czy dziurawca, które wchodzą w bardzo niebezpieczne interakcje z lekami podawanymi podczas chemioterapii i radioterapii. Dziurawiec w połączeniu z radioterapią może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia skóry i wątroby.

Suplementy diety, szczególnie te niewiadomego pochodzenia (chińskie ziółka, różnorakie „mikstury” bez podanego składu), mogą wchodzić w bardzo niebezpieczne interakcje ze stosowaną terapią konwencjonalną, prowadząc do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta i narażając go na niepotrzebne powikłania. W konsekwencji może to spowodować odroczenie, a nawet przerwanie leczenia przeciwnowotworowego.

Tylko w uzasadnionych przypadkach

Agnieszka Surwiłło przypomina, że nie ma żadnych zaleceń do rutynowej suplementacji witamin i składników mineralnych podczas leczenia onkologicznego. Wskazanie do suplementacji mają jedynie pacjenci, którzy mają potwierdzony badaniami niedobór danej witaminy czy składnika mineralnego. Jedynie u pacjentów po zabiegu gastrektomii (resekcji żołądka) stosuje się suplementację witaminy B12, nawet w sytuacji, gdy jest ona dostarczana w diecie.

U pacjentów z nowotworami głowy i szyi oraz przewodu pokarmowego w okresie przed-, około- i pooperacyjnym stosowane są preparaty immunomodulujące, zawierające np. argininę, glutaminę, kwasy omega-3, które stymulują układ odpornościowy, przyspieszają gojenie się ran, zwalczają stan zapalny towarzyszący chorobie nowotworowej.

W innych przypadkach wszystkie składniki mineralne i witaminy powinny być dostarczone w pierwszej kolejności pod postacią dobrze zbilansowanej diety, a nie suplementów diety. Stosowanie nieprzemyślanej i nieuzasadnionej suplementacji może zaszkodzić. Należy pamiętać, że z przyjmowanym suplementem przyjmuje się nie tylko substancje aktywne, ale także wszystko to, co składa się na tabletkę – różnego rodzaju otoczki, wypełniacze i barwniki – przestrzega dietetyczka z Instytutu Żywności i Leczenia.

Dobrze zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednie ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych jest w stanie dostarczyć choremu wystarczającą ilość składników odżywczych. Jednak jeśli z jakiegoś powodu (np. silnego jadłowstrętu) nie jest on w stanie jeść, a co za tym idzie –  pokryć zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, powinien zasięgnąć porady lekarza, który zdecyduje, czy dietę chorego uzupełnić preparatami dostarczającymi brakujących składników. Nie wolno przyjmować ich na własną rękę.

Fot. Materiały prasowe

2 Comments

  1. Stosowałem Ovosan w czasie radioterapii. Czułem różnicę po regularnym zażywaniu tego suplementu. Czułem się lepiej i miałem więcej siły.

    1. Maja Marklowska-Dzierżak

      Czy lekarz o tym wiedział? Nie miał żadnych uwag? Pytam, bo może i ja kupię ten preparat bardzo bliskiej mi osobie, która jest w trakcie chemioterapii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.