Rynek pracy: albo podwyżka, albo odchodzę

Rynek pracy: albo podwyżka, albo odchodzę

Aż 62,81 proc. polskich pracowników oczekuje podwyżki, a 45,79 proc. z nich przyznaje, że największym powodem ich niezadowolenia w miejscu pracy jest zwiększenie liczby obowiązków bez wzrostu wynagrodzenia.

Takie są wyniki najnowszego raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”, które oddaje nastroje i oczekiwania pracowników na całym świecie i wskazuje najważniejsze trendy na rynku pracy.

Od początku pandemii COVID-19 pracownikom na całym świecie żyje się trudniej. Galopująca inflacja i wyższe koszty związane z utrzymaniem nie sprzyjają pozytywnemu spoglądaniu w przyszłość. Jak wynika z raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”, przeprowadzonego wśród ponad 32,5 tys. pracowników z 17 krajów, aż 27,80 proc. polskich pracowników przyznaje, że ma pesymistyczne nastawienie do obecnego miejsca pracy w perspektywie najbliższych 5 lat. Równocześnie wielu z nich (33,8 proc.) dodaje, że nie czuje się pewnie w obecnej pracy.

Czytaj też: Pokolenie Z na rynku pracy. Jakie są oczekiwania młodych ludzi?

Oczekiwania pracowników vs zachowania pracodawców

Polscy pracownicy nie ukrywają, że najważniejsze w pracy jest dla nich wynagrodzenie. Wskazuje na nie 71,57 proc. ankietowanych. Wygląda jednak na to, że pracodawcy nie dostrzegają tej zależności – aż 52,63 proc. pracowników uważa, że ich praca nie jest dostatecznie wynagradzana. Co istotne, niemal co piąty polski pracownik (19,61 proc.) oczekuje w ciągu następnych 12 miesięcy podwyżki o więcej niż 15 proc. Na świecie takiego wzrostu wynagrodzenia domaga się co 10. pracownik.

– Rosnące koszty utrzymania sprawiają, że pracownicy jeszcze bardziej niż kiedykolwiek zwracają uwagę na wysokość swoich wypłat i oczekują podwyżek. Z tego względu pracodawcy muszą przyjrzeć się swojej polityce płacowej i dostosować ją do nowej rzeczywistości. Szczególnie ważna dla nich powinna być transparentność i jasna komunikacja dotycząca płac, ponieważ pracownicy chcą wiedzieć, jakie czynniki warunkują ich pensje oraz jakie są perspektywy ich wzrostu – mówi Anna Barbachowska, dyrektorka HR w firmie ADP Polska.

Czytaj też: Czterodniowy tydzień pracy zamiast pracy zdalnej. Czy to dobre rozwiązanie?

Zmiana pracy czy zmiana pracodawcy?

Pojawia się pytanie, czy pracownicy faktycznie zmieniają miejsce zatrudnienia ze względu na niezadowalające warunki finansowe, czy też może przez brak realnego porozumienia z pracodawcą? Z badania ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View” wynika, że aż 33,18 proc. polskich pracowników za powód niezadowolenia z pracy podaje brak wsparcia ze strony zarządu. Dodatkowo 21,23 proc. badanych nie czuje się zauważanych i docenianych za swoją pracę. Co więcej, niemal co piąty (23 proc.) polski pracownik uważa, że nie jest dostatecznie wynagradzany za swoje umiejętności, a 23,63 proc. badanych twierdzi, że w stosunku do pełnionego przez nich stanowiska i wykonywanych obowiązków – ich wypłata nie jest sprawiedliwa.

Czytaj też: Prawie 50 proc. polskich pracowników nie czuje wsparcia ze strony swoich przełożonych

– Pracodawcy stoją przed wymagającym zadaniem – odpowiedzi na rosnące oczekiwania płacowe i wzrost kosztów prowadzenia biznesu. W sytuacji braku możliwości zapewnienia pracownikom podwyżek pracodawcy powinni rozważyć inne formy doceniania, jak np. elastyczność w obszarze godzin pracy lub miejsca jej realizacji, dodatkowe dni wolne czy kursy. Najważniejsze, aby inicjatywy te wynikały z realnych potrzeb zespołu – mówi Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.