Czterodniowy tydzień pracy zamiast pracy zdalnej. Czy to dobre rozwiązanie?

Czterodniowy tydzień pracy zamiast pracy zdalnej. Czy to dobre rozwiązanie?

Ze względu na charakter działalności niektóre branże nie są w stanie wprowadzić pracy zdalnej ani hybrydowej. Co mogą zaproponować w zamian swoim pracownikom?

Jednym z rozwiązań, które mogłyby zastąpić pracę zdalną lub hybrydową, jest czterodniowy tydzień pracy. Z ubiegłorocznego raportu ADP “People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że zdecydowałby się na nie co czwarty Polak (25,71 proc.).

Czterodniowy tydzień pracy: kto jest najbardziej zainteresowany takim rozwiązaniem?

Najbardziej w trybie czterodniowego tygodnia pracy chcieliby pracować przedstawiciele sektora mediów i informacji, gdzie taką opcję wybiera niemal połowa badanych (46,67 proc.). Natomiast w branżach, w których wdrożenie pracy zdalnej często jest trudne lub niemożliwe, odsetek pracowników chcących pracować cztery dni w tygodniu oscyluje między 20 proc. a 30 proc. Dla przykładu, w logistyce 25 proc. pracowników wyraża zainteresowanie krótszym tygodniem pracy. Podobną liczbę zwolenników tego modelu odnotowano w branży gastronomicznej i hotelarskiej (26 proc.) oraz budowlanej (22 proc.).

– Niektóre branże, takie jak TSL (transport, spedycja i logistyka — przyp. red.), gastronomiczna czy budowalna, ze względu na charakter swojej działalności często nie są w stanie wdrożyć zdalnego trybu pracy. Co więcej, wszystkie te obszary gospodarki mierzą się ze znacznym niedoborem pracowników. Aby zachęcić młodych ludzi do pracy, należy przedstawić im atrakcyjną i konkurencyjną ofertę. Może nią być czterodniowy tydzień pracy – mówi Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska. – Zanim jednak pracodawcy zdecydują się na ten benefit, muszą w porozumieniu z pracownikami dokładnie opracować zasady, na jakich zostanie wdrożony i zmierzyć się z obawami pracowników np. dotyczącymi utraty części wynagrodzenia – dodaje.

Damian Kasza, psycholog MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego, potwierdza: – Istnieją obawy przed wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy. Pracownik może bać się pogorszenia warunków finansowych. W wielu branżach, w tym budowlanej i gastronomi, częstym zjawiskiem są nadgodziny. Ciężko wyobrazić sobie 4-dniowy tydzień pracy, gdzie pozostałe dwa lub trzy dni pracownik przychodzi na nadgodziny, lub dorabia w innym miejscu, aby zapewnić sobie możliwość przetrwania – mówi.

Prawdopodobnie większość z nas doświadczyła nieprzyjemnych emocji, gdy uświadomiliśmy sobie, że na następny dzień trzeba pójść do pracy. Warto zwrócić uwagę, że motywacja do wykonania pracy zmniejsza się również tego samego dnia, zazwyczaj dzieje się to po około czwartej godzinie. Jednocześnie, gdy czas przeznaczony na wypoczynek jest zbyt krótki, to nasz organizm nie jest w stanie się właściwe zregenerować, co także wpływa na obniżenie naszej wydajności.

Damian Kasza, psycholog MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego

Czterodniowy tydzień pracy: zainteresowanie maleje z wiekiem

Jak wynika z danych z raportu ADP “People at Work 2022: A Global Workforce View”, najchętniej
na pracę w czterodniowym tygodniu pracy zdecydowałaby się osoby w wieku 18-24 lat
(30,09 proc.). Grono zainteresowanych tą formą pracy maleje jednak wraz z wiekiem. Tylko niespełna 17 proc. pracowników powyżej 55. roku życia skorzystałoby z takiej możliwości.

– Przedstawiciele Pokolenia Z stawiają na elastyczność i zachowywanie work-life balance, dlatego oni są najbardziej otwarci na nowe modele pracy. Na drugim biegunie mamy natomiast pracowników wychowanych w tzw. kulturze pracy, którzy skrócenie czasu pracy traktują jako pierwszy krok
do możliwego zwolnienia –
komentuje Anna Barbachowska.

Przeczytaj także: Jak motywować do pracy podwładnych?

W wielu krajach, jak podkreśla, już teraz działają programy pilotażowe tego modelu pracy, co możemy uznać za swego rodzaju naturalną ewolucję systemu pracy na świecie, której efekty są coraz bardziej dostępne dla społeczeństwa. – W japońskim oddziale firmy Microsoft po wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy efektywność wzrosła o 40 proc., natomiast według programu pilotażowego przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii z udziałem naukowców i think-tanków cztery dni pracy sprawiają, że pracownicy są szczęśliwsi, rzadziej chorują i odczuwają mniej syndromów wypalenia zawodowego – dodaje ekspertka.

Czterodniowy tydzień pracy: jakie korzyści daje takie rozwiązanie?

Jak wynika z badania pilotażowego czterodniowego tygodnia pracy przeprowadzonego w 2022 r. przez Boston College, University College Dublin oraz Cambridge University wśród 1000 pracowników, średnie przychody w 33 firmach zaangażowanych w projekt wzrosły o 38 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W czasie testowania tego modelu pracy spadła również absencja pracowników – z 0,6 dnia w miesiącu do 0,4. Na zmianach skorzystali również pracownicy. Dzięki większej liczbie dni wolnych od pracy poświęcali oni więcej czasu na aktywność fizyczną – średnio o 24 minuty więcej w tygodniu.

Po 10-miesięcznym okresie badania wszystkie 33 firmy zadeklarowały, że nie zamierzają wrócić do pięciodniowego tygodnia pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.