Kosmetyki. Ilu produktów kosmetycznych używają codziennie Polki?

Kosmetyki. Ilu produktów kosmetycznych używają codziennie Polki?

Fot. Valkea

Polki używają więcej kosmetyków niż mieszkanki innych krajów europejskich — wynika z badania przeprowadzonego w 2022 roku przez europejską organizację branżową Cosmetics Europe. Czy to oznacza, że bardziej o siebie dbamy?

Poznanie opinii na temat kosmetyków i produktów higieny osobistej było celem badania “European Consumer Perception Study 2022”, w którym wzięło udział ponad 6 tysięcy konsumentów z 10 krajów europejskich: Bułgarii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Kosmetyki poprawiają nam samopoczucie i jakość życia

Jak podkreśla dr inż. Anna Oborska, dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, badanie potwierdziło, że kosmetyki są niezbędne na wszystkich etapach naszego życia. Dlaczego są takie ważne?

– Kosmetyki to produkty, których używamy na co dzień — pozwalają nam zachować higienę, ale są także kluczowym czynnikiem kształtującym ogólną jakość życia, pewność siebie, a nawet poczucie własnej wartości. Trudno nie zgodzić się z wnioskiem podsumowującym badanie przeprowadzone przez Cosmetics Europe, że używanie kosmetyków wpływa na poprawę komfortu i samopoczucia — mówi dr inż. Anna Oborska.

Pielęgnacja jamy ustnej i ciała znalazła się na szczycie listy — wskazało na nią 93 proc. polskich konsumentów, dla których jest ona ważna lub bardzo ważna. 92 proc. badanych przyznało, że produkty do pielęgnacji ciała i kosmetyki są skuteczne w zapewnieniu im higieny osobistej. 87 proc. – że wpływają na jakość ich życia, a 84 proc. – że są ważne do budowania poczucia własnej wartości. 80 proc. polskich konsumentów uważa, że kosmetyki i produkty do higieny osobistej mają znaczenie dla tego, jak są postrzegani przez innych.

Ilu kosmetyków używa się w Europie?

Jak przywiązanie europejskich konsumentów do produktów kosmetycznych przekłada się na konkretne liczby?

Okazuje się, że przeciętny Europejczyk używa w ciągu dnia 7 różnych produktów kosmetycznych, a w ciągu tygodnia – 13. Wyższe wartości zadeklarowały kobiety, które używają 9 kosmetyków dziennie i 15 tygodniowo. Rekordzistami są osoby w grupie wiekowej 18-24 lat — używają aż 16 produktów kosmetycznych tygodniowo.

– Wyniki uzyskane w Polsce są nieznacznie wyższe od średniej europejskiej. Używamy 8,7 różnych produktów kosmetycznych dziennie i 13,2 tygodniowo. Kobiety używają ich więcej – 11 produktów dziennie i 16 w skali tygodnia — przytacza wyniki badania dr inż. Anna Oborska.

Sprawdź, co zawiera twój kosmetyk

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego uruchomiło w 2021 roku największą w Polsce (liczy około 30 tysięcy substancji) internetową bazę składników kosmetycznych COSMILE — rzetelne, oparte na dowodach naukowych źródło informacji o właściwościach, działaniu i bezpieczeństwie poszczególnych składników produktów kosmetycznych. Można z niej skorzystać, ściągając sobie na smartfona bezpłatną aplikację Cosmile.apps, dostępną zarówno na android (w Google Play), jak i IOS (w App Store).

Przeczytaj też: Chcesz sprawdzić, co zawierają kosmetyki? Zajrzyj do internetowej bazy składników

Informacje o produkcie można uzyskać na dwa sposoby: wpisując wskazane na opakowaniu nazwy INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) lub poprzez zeskanowanie kodu kreskowego konkretnego produktu. Informacje zawarte w bazie INCI są aktualizowane regularnie.

“W aplikacji COSMILE jej użytkownik nie znajdzie opinii, ocen ani wskazań, sugerujących wybór konkretnego produktu. Znajdzie fakty. Wierzymy, że najlepszą decyzję o wyborze kosmetyku podejmuje dobrze poinformowany konsument” – czytamy na stronie Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Przeczytaj także:

Jak dobierać kosmetyki do pielęgnacji włosów? [artykuł sponsorowany]

1 Comments

  1. To ja bardzo zaniżam te statystyki. U mnie to 4 kosmetyki do pielęgnacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.