Program “Profilaktyka 40 Plus” kolejny raz przedłużony. Do kiedy?

Program “Profilaktyka 40 Plus” kolejny raz przedłużony. Do kiedy?

Ministerstwo Zdrowia kolejny raz wydłużyło czas obowiązywania programu “Profilaktyka 40 Plus”. Jeśli z niego jeszcze nie skorzystałeś, możesz to zrobić do końca czerwca 2024 roku.

Program Ministerstwa Zdrowia „Profilaktyka 40 Plus” ruszył w lipcu 2021 roku. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 2,7 mln osób, czyli tylko około 10 proc. uprawnionych. Na dodatek nie oznacza to wcale, że tyle osób zgłosiło się już na badania. W tej grupie są wszystkie osoby, które wypełniły ankietę, ale nie wszystkie zrealizowały już swój bezpłatny pakiet badań.

Czytaj też: Program Profilaktyka 40 PLUS nadal nie cieszy się zainteresowaniem. Dlaczego?

Ci, którzy postanowili skorzystać z tej propozycji, na ogół są zadowoleni, co wcale nie dziwi dr. Jacka Krajewskiego, prezesa Federacji Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. – Wolą uniknąć kontaktu z lekarzem, wejść na stronę i wszystko załatwić online, zwłaszcza ci, którzy nie mają zacofania technologicznego. Choć na początku to kulało, teraz zaczyna się rozkręcać. Ponad 2,7 mln osób to już całkiem sporo – ocenia. I dodaje: – Ten program jest dobrze sformułowany. Jest bezpłatny, funkcjonują ułatwienia w postaci dostępu online, infolinia, ankiety dostosowane do wieku. Zrobiono sporo, by zachęcić pacjentów.

Dla kogo program “Profilaktyka 40 Plus”?

Jak informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia, który finansuje program “Profilaktyka 40 Plus”, mogą z niego skorzystać nie tylko czterdziestolatkowie, ale też osoby, które ukończyły pięćdziesiąt, sześćdziesiąt, siedemdziesiąt i więcej lat. – Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania, mieli ponad 100 lat – podkreśla.

Jak wynika ze statystyk NFZ, najchętniej badaniom poddają się osoby w wieku 40-49 lat. W tej grupie wiekowej wystawione skierowanie oraz zrealizowane badanie ma już ponad 1 mln 21 tys. osób. Drugą dość liczną grupę stanowią osoby w wieku od 60. do 69. roku życia – zgłosiło się do badań 650 tys. osób. Natomiast wśród 50-59 latków było 620 tys. osób.
 
Z danych przekazanych przez NFZ wynika również, że z programu „Profilaktyka 40 Plus” najchętniej korzystają mieszkańcy województw wielkopolskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Częściej badają się panie niż panowie (60:40 proc.), co nie zaskakuje, bo od lat statystycznie więcej kobiet dba o swoje zdrowie niż mężczyzn.

Jak skorzystać z programu “Profilaktyka 40 PLUS”?

Program „Profilaktyka 40 plus” oferuje bezpłatne pakiety badań. O tym, jakie dowiemy się po wypełnieniu ankiety. Bez niej nie otrzymamy e-skierowania. Ankietę można ją znaleźć w zakładce „Profilaktyka” w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Można ją wypełnić także telefonicznie, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 989. Infolinia działa przez cały tydzień, w godzinach 7-20.

Po wypełnieniu ankiety w ciągu dwóch dni roboczych otrzymamy e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Z takim skierowaniem należy umówić się na badanie — do dyspozycji mamy około 2,5 tys. punktów rozlokowanych w całym kraju. Trzeba na nie zabrać ze sobą dowód osobisty. Po wykonaniu badań powinniśmy umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, aby skonsultować z nim wyniki.

Ci, którym wciąż nie udało się skorzystać z badań, właśnie dostali na to więcej czasu — minister Zdrowia zdecydował o kolejnym wydłużeniu czasu trwania programu “Profilaktyka 40 PLUS”, tym razem do końca czerwca 2024 roku. Istnieje również możliwość ponownego wykonania badania.

Czytaj też: Program „Profilaktyka 40 PLUS” został kolejny raz przedłużony. Do kiedy?

– Można to zrobić 12 miesięcy od zrealizowania poprzedniego e-skierowania. Wówczas nie wypełniamy ankiety, tylko automatycznie po roku od poprzedniego badania otrzymamy nowe e-skierowanie. Potem ścieżka postępowania jest taka sama jak poprzednio: wybieramy placówkę, robimy badania, odbieramy wyniki i konsultujemy z naszym lekarzem rodzinnym – tłumaczy rzeczniczka NFZ.

Więcej informacji o programie „Profilaktyka 40 Plus” znajdziesz tutaj.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.