Program “Profilaktyka 40 PLUS” został kolejny raz przedłużony. Do kiedy?

Program “Profilaktyka 40 PLUS” został kolejny raz przedłużony. Do kiedy?

Jeśli nie skorzystałeś jeszcze z pakietu bezpłatnych badań w ramach programu “Profilaktyka 40 PLUS”, możesz to zrobić jeszcze w tym roku. Program został przedłużony do 31 grudnia.

“Profilaktyka 40 PLUS” – program bezpłatnych badań dla osób po 40. roku życia — ruszył 1 lipca 2021 r. I mimo że przedłużono jego realizację do końca 2022 r., z 20 mln uprawnionych do niego osób, które skończyły 40 lat, skorzystało z niego zaledwie nieco ponad 1,5 mln osób. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował się go przedłużyć o kolejny rok — do końca 2023 r.

Z danych NFZ udostępnionych dla MedTech Polska wynika, że od 1 lipca 2021 r., kiedy zaczął obowiązywać program “Profilaktyka 40 PLUS”, do 16 stycznia 2023 r. skierowania na badania pobrało i wykorzystało jedynie 1 531 776 uprawnionych osób.

Profilaktyka 40 PLUS” – dlaczego badania profilaktyczne są takie ważne?

Wiele chorób, których ryzyko wzrasta po 40. roku życia, początkowo nie daje żadnych objawów lub są one niewielkie i mało uciążliwe. To często sprawia, że – przekonani o tym, że jesteśmy w pełni zdrowi, skoro czujemy się dobrze – badania profilaktyczne odkładamy na później lub, co gorsza, nie wykonujemy ich wcale. Tymczasem jedynie wykonanie badań laboratoryjnych umożliwia postawienie diagnozy na wczesnym etapie rozwoju choroby, dzięki czemu można nie tylko wcześnie rozpocząć leczenie, ale także znacznie zwiększyć jego skuteczność.

Tylko medycyna laboratoryjna umożliwia uzyskanie pełnej informacji diagnostycznej, niezbędnej do wdrożenia skutecznego leczenia. Dzięki morfologii można we wczesnej fazie wykryć m.in. zaburzenia odporności i choroby autoimmunologiczne oraz niedokrwistość, a także niektóre nowotwory. Analiza próbki moczu umożliwia wykrycie, w tym we wczesnej fazie, chorób nerek, dróg moczowych, a także powikłań związanych z już zdiagnozowaną cukrzycą, otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Oznaczenie stężenia glukozy zwiększa zaś prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia cukrzycy typu 2.

W ramach programu, po pobraniu od pacjenta próbek, laboratorium wykonuje pomiary w zakresie: morfologii,

  • stężenia cholesterolu całkowitego,
  • stężenia glukozy we krwi,
  • poziomu kwasu moczowego,
  • poziomu kreatyniny we krwi.

Diagnosta oznacza także próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, a dla mężczyzn dodatkowo PSA – swoisty antygen dla stercza.

Program obejmuje również badanie ogólne moczu oraz badanie na krew utajoną w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). Wykonywane są także:

  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała, wzrostu,
  • pomiar obwodu w pasie
  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

“Profilaktyka 40 PLUS” – dlaczego Polacy wykonują za mało badań?

Według badania “Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” z listopada 2022 r. 19 proc. Polaków uważa, że profilaktyka nie uratuje im życia. Nie dziwi więc, że aż 64 proc. badanych nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów. Taka niepokojąca tendencja znajduje niestety odzwierciedlenie także w statystykach dotyczących badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia.

Przeczytaj także: Badania profilaktyczne. 64 proc. Polaków nie wykonuje ich, choć mogą uratować życie

– Dane z lutego 2022 roku pokazują, że w ramach programu “Profilaktyka 40 PLUS” wygenerowano ponad 760 tys. e-skierowań, z czego tylko ok. 350 tys. zostało zrealizowanych. Oczywiście najważniejszą konsekwencją zaniechania w zakresie profilaktyki jest nasze zdrowie, ale nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że ograniczona profilaktyka odbija się także na budżecie. Jak wynika z raportu MedTech Polska z 2017 roku zwiększenie ilości wykonywanych badań laboratoryjnych prócz oczywistej korzyści dla pacjentów związanej z wczesnym rozpoznaniem wielu chorób może przynieść także wyraźne oszczędności dla budżetu. Przykładowo, gdyby wykonywanych badań poziomu glukozy było o 25 proc. więcej, dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom diagnostycznym roczne oszczędności NFZ z tytułu kosztów leczenia cukrzycy wyniosłyby blisko 0,5 mld złotych rocznie — mówi Jarosław Wyligała, prezes Zarządu MedTech Polska.

“Profilaktyka 40 PLUS” – jak skorzystać z programu?

We współpracy z Forum Medycyny Laboratoryjnej ze stowarzyszeniem MedTech Polska powstała strona internetowa profilaktyka40plus.com, dzięki której można w bardzo łatwy sposób przejść krok po kroku proces rejestracji na badania.

Najpierw należy się zalogować do Internetowego Konta Pacjenta i wypełnić prostą ankietę dotyczącą ogólnego stanu zdrowia. W kolejnym kroku należy wygenerować e-skierowanie potrzebne do wykonania badań w ramach programu “Profilaktyka 40 PLUS”. Potem trzeba już tylko wybrać placówkę do badań w swojej okolicy, używając wyszukiwarki dostępnej na stronie. Do placówki trzeba zabrać ze sobą e-skierowanie i dokument tożsamości. Wyniki badań można odebrać na miejscu lub online.

Według danych MedTech Polska Polacy szukają informacji na temat programu. Zainteresowanie stroną profilaktyka40plus.com jest dużeużytkownicy najczęściej poszukują konkretnych danych adresowych najbliższych placówek, w których takie badania można wykonać. Być może lepszy dostęp do wykazu placówek uczestniczących w programie skłoniłby Polaków do podejmowania konkretnych kroków, a nie zatrzymywania się na etapie poszukiwań w sieci.

– Strona powstała po to, by znacznie ułatwić zarejestrowanie się do programu i wygenerowanie skierowania na badania profilaktyczne. Niestety wciąż za mało osób korzysta z tej możliwości. Ogromny potencjał edukacyjny widzimy w tej sytuacji po stronie lekarzy POZ, którzy powinni informować pacjentów o takiej możliwości. Dzięki temu trafialiby oni do placówek z gotowym pakietem informacji diagnostycznych jedynie celem ich interpretacji, nie zaś celem wystawienia skierowania. To skróciłoby drogę do postawienia trafnej diagnozy. Takie badania powinni częściej zlecać także lekarze medycyny pracy. Warto, by w czasie wizyt w gabinetach lekarze dopytywali pacjentów, czy skorzystali już z tej możliwości i rekomendowali przy każdej okazji takie rozwiązanie – mówi Jarosław Wyligała

“Profilaktyka 40 PLUS” – program przedłużony do końca 2023 r.

Program nadal działa, został przedłużony do końca 2023 r. Na ten moment nie wiadomo, czy będzie realizowany także w kolejnych latach. Tym bardziej zdecydowanie warto wykorzystać okazję, by jak najszybciej sprawdzić swój stan zdrowia. Ogromną wartość diagnostyczną ma tu nie tylko 10  krytycznych parametrów dla 4 kluczowych chorób cywilizacyjnych. Wartość badań profilaktycznych jest dziś wyższa niż kiedykolwiek, bo tylko dzięki analizie stosownych próbek w laboratorium można sprawdzić najszybciej, czy  nie wystąpiły powikłania i uszczerbki na zdrowiu w wyniku przebytej infekcji COVID-19, RSV oraz grypy, czyli triady, która wśród Polaków zbiera teraz rekordowe żniwo.

Przeczytaj także: Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonywać regularnie w twoim wieku

W trybie on-line skierowanie można wygenerować dosłownie w kilka minut. Można to zrobić także telefonicznie, bez konieczności stawiania się na wizytę lekarską. Uzyskane wyniki można samemu wstępnie zinterpretować, bo są one bardzo czytelne – wyniki pokazują normy oraz odchylenia od norm. Oczywiście przy wyraźnych odchyleniach zaleca się konsultację z lekarzem celem postawienia precyzyjnej diagnozy i podjęcia leczenia.

Źródło: materiały prasowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.