Pandemia koronawirusa utrudnia życie autystykom

Pandemia koronawirusa utrudnia życie autystykom

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W dobie pandemii koronawirusa problemy ludzi z autyzmem zeszły na dalszy plan. Nie znaczy to jednak, że zniknęły.

Przypomina o nich kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji JiM “Polska na niebiesko”, której celem jest zwrócenie uwagi na życie osób z autyzmem oraz ich rodzin.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce żyje już 400 tysięcy osób z autyzmem.

Pandemia koronawirusa i wiążące się z nią ograniczenia wprowadzone przez rząd mocno zaburzyły funkcjowanie osób autystycznych i ich rodzin. Niezamierzenie zmodyfikowała również przebieg tegorocznej kampanii “Polska na niebiesko”. Dlaczego?

Dla rodzica dziecka z autyzmem ogromnym wyzwaniem jest wprowadzenie surowych rygorów, z którymi my sami miewamy problem. Jak wytłumaczyć dziecku, że teraz będziemy częściej myć ręce, jak włączyć tę czynność w tak ważną dla osoby z autyzmem rutynę dnia codziennego? Jak prowadzić zdalnie terapię? Jak wdrożyć nauczanie zdalne, które w warunkach pracy z uczniami nie mającymi autyzmu już stanowi wyzwanie? Jak wspierać rodziców?

[Hanna Kolasińska z Fundacji JiM]

Według Hanny Kolasińskiej z Fundacji JiM, autystyczne dzieci i ich rodziny bardziej niż kiedykolwiek potrzebują teraz wsparcia, również finansowego. Można go udzielić, przekazując darowiznę na rzecz Fundacji JiM. Można to zrobić, wchodząc na stronę www.polskananiebiesko.pl oraz symbolicznie, solidaryzując się z osobami z autyzmem.

Znani aktorzy twarzami kampanii na rzecz osób z autyzmem

Ambasadorem kampanii, która odbywa się pod hasłem Autyzm. 400 000 (tyle osób z autyzmem w Polsce), został Wojciech Mecwaldowski, odtwórca roli Tomka z autyzmem w filmie “Dziewczyna z szafy”. W akcję propagowania solidarności z osobami z autyzmem w social mediach włączyły się również: Sonia Bohosiewicz, Marta Żmuda-Trzebiatowska i Anna Dereszowska.

Głównym narzędziem kampanii jest spot, w którym pokazano odbiór świata osoby z autyzmem i jednocześnie reakcję otoczenia na jego osobę. Jak się okazuje, często nie wiemy, że jesteśmy świadkami reakcji typowych dla osób z autyzmem, przez co postrzegamy takie zachowania jako oderwane od rzeczywistości, niezrozumiałe, niewygodne czy wręcz irytujące.

Wierzymy, że edukowanie – także przez prawdziwe historie – pozwoli przybliżyć społeczeństwu zagadnienie autyzmu, a tym samym tworzyć lepszy świat dla osób ze spektrum. Bo nie wystarczy wiedzieć tylko, że autyzm jest, ale zrozumieć także, czym jest i być gotowym pomóc.

[Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM]

Poznaj, zrozum, pomóż

Na stronie kampanii www.polskananiebiesko.pl można poznać historie osób z autyzmem, zrozumieć, czym autyzm jest, a także wesprzeć finansowo Fundację JiM. Środki pozyskane dzięki kampanii w całości zostaną przeznaczone na terapię i pomoc dla osób z autyzmem.

2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, kilkaset budynków w Polsce oświetlono na niebiesko, ponieważ jest to kolor solidarności z osobami z autyzmem.

xxx

Fundacja JiM zapewnia kompleksową pomoc i wsparcie dla osób z autyzmem. Realizuje swoje cele poprzez umożliwienie bezpłatnej diagnozy autyzmu oraz dostęp do nieodpłatnej terapii dla dzieci i osób dorosłych z autyzmem, prowadzenie placówek edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz innymi niepełnosprawnościami, prowadzenie bezpłatnego przedszkola terapeutycznego oraz prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej jako formy aktywizacji dorosłych osób niepełnosprawnych. Fundacja mieści się w Łodzi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Rak jajnika: potrzebne są nie tylko skuteczne terapie

8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Co roku w Polsce jest on rozpoznawany u ok. 3,5 tys. kobiet, głównie w wieku pomenopauzalnym. Chorym potrzebne są nie tylko skuteczne terapie, ale także pewność, że zostały one zastosowane w optymalny sposób i na odpowiednim etapie leczenia.