Od 1 listopada zmiana w programie profilaktycznej mammografii

Od 1 listopada zmiana w programie profilaktycznej mammografii

Fot. MZ

Od 1 listopada br. z programu bezpłatnej profilaktycznej mammografii będzie mogło skorzystać więcej pań niż do tej pory. Ministerstwo Zdrowia zmieniło kryteria wiekowe dotyczące profilaktycznych badań w kierunku raka piersi.

Do tej pory z bezpłatnych profilaktycznych badań mammograficznych w ramach programu mogły korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Od 1 listopada, zgodnie z rekomendacją Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, będą to panie w wieku 45-74 lat. A od 1 stycznia 2024 r. do programu zostaną włączone również kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.

– Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie – poinformowała, obwieszczając decyzję Ministerstw Zdrowia, szefowa tego resortu Katarzyna Sójka. Dodała, że zmiana w programie została wypracowana przy współudziale organizacji pacjenckich i lekarzy specjalistów onkologii.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, przypomniała, że decyzję Ministerstwa Zdrowia poprzedziły wieloletnie starania o rozszerzenie wieku kobiet, które mogą bezpłatnie wykonywać mammografię. – Jako pacjentka czuję się partnerką w tym dialogu – podkreśliła.

Na tę decyzję czekały kobiety, które zachorowały już na raka piersi

Zmiana kryteriów wiekowych programu profilaktycznej mammografii to nie jedyna nowość dotycząca raka piersi ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia.

“Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lek trastuzumab derukstekan zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM — leczenie chorych na raka piersi. Terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2″ – czytamy na stronie resortu zdrowia.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od 18 września do 31 października 2023 r. zostanie uruchomiony pomostowy Program Wczesnego Dostępu w celu przyspieszenia terapii lekiem trastuzumab derukstekan dla pacjentów z HER2-dodatnim przerzutowym rakiem piersi. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy pacjenci spełniający kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.9.FM – w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi. Od 1 listopada 2023 r. wszyscy pacjenci spełniający kryteria i włączeni do Programu Wczesnego Dostępu od 18 września do 31 października będą mogli kontynuować terapię trastuzumabem derukstekanem już w ramach programu lekowego B.9.FM.

Jeszcze jeden lek dla chorych na raka piersi

Od 1 listopada 2023 r. będzie też refundowana terapia lekiem olaparyb w leczeniu raka piersi w zakresie:

• pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,

• zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,

• zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.