Mammografia u kobiet po raku piersi. Jak często się badać?

Mammografia u kobiet po raku piersi. Jak często się badać?

Fot. pixabay.com

Według brytyjskich naukowców kobiety powyżej 50. roku życia po 3 latach od zakończonego leczenia z powodu raka piersi nie muszą już co roku wykonywać kontrolnej mammografii.

Harmonogram mammograficznych badań kontrolnych u kobiet, które przeszły leczenie z powodu raka piersi, od wielu lat jest przedmiotem licznych kontrowersji i dyskusji. Według części środowiska lekarskiego kontrolna mammografia powinna być wykonywana często, najlepiej raz w roku (takie zalecenia obowiązują w Polsce). Są jednak głosy, że nie ma potrzeby wykonywania tak częstych badań kontrolnych. Co na to eksperci?

Z jednej strony wiadomo, że u pewnego odsetka pacjentek dojdzie do nawrotu raka piersi, co wielu onkologów skłania do optowania za wykonywaniem częstszych badań kontrolnych. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o negatywnym wpływie obciążających badań kontrolnych na poczucie zdrowia u pacjentek po leczeniu raka piersi. Nie bez znaczenia są także obciążenia dla budżetów ochrony zdrowia

– mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny ze Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

Jak dodaje dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, wielu ekspertów podkreśla, że wizyty i badania kontrolne “na życzenie” wydają się równie skuteczne, jeśli chodzi o wykrywanie wczesnego nawrotu raka piersi, jak wizyty u onkologa prowadzone zgodnie z góry założonym harmonogramem. Chodzi jednak głównie o nawroty odległe, a nie o wykrywanie raka drugiej piersi lub raka w piersi po leczeniu oszczędzającym.

Po 3 latach od zakończenia leczenia mammografia raz w roku

Brytyjscy naukowcy na zlecenie rządu przeprowadzili badanie, które miało rozstrzygnąć, czy po zakończeniu leczenia po trzech latach corocznego wykonywania mammografii można bezpiecznie wykonywać ją rzadziej. Ich zdaniem do wznowy lub rozsiewu raka piersi najczęściej dochodzi bowiem w trakcie pierwszych trzech lat po zakończeniu leczenia.

W tym celu brytyjscy naukowcy przebadali 5235 kobiet po 50. roku życia po ukończeniu leczenia z powodu raka piersi. Zauważono, że po blisko 9 latach obserwacji do wznowy nowotworu doszło u 7 proc. kobiet. Nie zauważono istotnych różnic w czasie przeżycia pomiędzy obiema grupami chorych. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia powinny zmienić dotychczasową praktykę.

Zamiast co roku robić mammografię przez wiele lat, po trzech latach od operacji i po przejściu leczenia za pomocą podstawowej mammografii możemy ponownie zająć się tymi pacjentkami w ramach programu badań przesiewowych, zwłaszcza w przypadku pacjentek po mastektomii

– przyznała na łamach MDeddge.com dr Janet Dunn, która przedstawiła wyniki badania na sympozjum na temat raka piersi w grudniu 2023 r. w San Antonio.

Zdaniem lekarzy powinno się wziąć pod uwagę potencjalny wpływ tak częstych badań na zdrowie psychiczne.

Kobiety, które poddają się mammografii w oczekiwaniu na wyniki, są znacznie bardziej zaniepokojone, jeśli chorowały już na raka piersi, niż te, które właśnie przeszły normalne badania przesiewowe. Odejście od tak częstych badań zmniejszyłoby ten niepokój. Zmniejsza także koszty — po prostu zmniejszamy obciążenie całego systemu opieki zdrowotnej

– stwierdziła dr Janett Dunn.

Wyniki przedstawione przez nią w San Antonio w grudniu 2023 r. wskazują na to, że nie ma potrzeby wdrażania bardziej intensywnego programu przesiewowych badań mammograficznych u kobiet, które wcześniej chorowały na raka piersi po upływie pierwszych dwóch lat od leczenia.

Jest to kolejny dowód na to, co intuicyjnie wydaje się słuszne, mianowicie, że populacja kobiet, które przebyły leczenie raka piersi, nie wymaga specjalnego nadzoru i może trafić do screeningu populacyjnego. Zresztą zmiany w zasadach kwalifikacji do przesiewowych badań mammograficznych również w Polsce nadążają za światowymi tendencjami w tym zakresie

– podkreśla dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Źródło: www.medscape.com, Serwis Zdrowie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki po opalaniu: olejek SOLVERX SUN SKIN Gold Shimmer

Kąpiele słoneczne sprzyjają przesuszeniu skóry i utracie przez nią jędrności, a suche, zmęczone ekspozycją na słońce, wiatr i słoną wodę ciało trudniej utrzymuje opaleniznę. O czym warto pamiętać, by zachować ją przez wiele tygodni po powrocie z bajecznego urlopu?