Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Którego?

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Którego?

Fot.: Pixabay.com

Zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem zawieszonym (PM2.5, PM10 i NO2) jest zabójcze nie tylko dla płuc, ale też… piersi. Potwierdziły to badania, których wyniki zaprezentowano na tegorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Świadomość zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem powietrza, w tym cząstkami mikroplastiku, rośnie z roku na rok. Jednak związek tych substancji z powstawaniem nowotworów jest wciąż niejasny. W badaniu XENAIR, z którego wynikami mieli możliwość zapoznać się uczestnicy tegorocznego kongresu European Society of Medcical Oncology (ESMO), oceniono związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Już ubiegłoroczna analiza wykazała wzrost ryzyka zachorowania na ten nowotwór pod wpływem pięciu substancji, w tym dwóch endokrynnie czynnych – BaP i PCB153. W tym roku na kongresie onkologów klinicznych przedstawiono wyniki analizy oceniającej wpływ narażenia na zanieczyszczenie atmosfery drobnym pyłem zawieszonym (PM2.5, PM10 i NO2). Poddano jej 2,4 tys. chorych na raka piersi oraz 3 tys. zdrowych kobiet. Okazało się, że wzrost narażenia na zanieczyszczenie powietrza drobnymi cząstkami stałymi (PM2.5) o 10 µg/m³ (odpowiadający w przybliżeniu różnicy w średnim stężeniu pyłów PM2,5 na obszarach wiejskich i miejskich w Europie) zwiększał ryzyko raka piersi o 28 proc. Mniejszy wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi odnotowano u kobiet narażonych na wysokie zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi (PM10 i NO2). Efekt ten nie był zależny od menopauzy. Wykazano również pozytywny, ale nieistotny związek dla PM2.5 dla raków piersi z obecnością receptora estrogenowego.

Wcześniej udowodniono, że zanieczyszczenia powietrza może zmieniać architekturę piersi. Kolejnym celem powinno być sprawdzenie, czy zanieczyszczenia promują kancerogenezę komórek piersi z wcześniejszymi zaburzeniami genetycznymi, np. poprzez procesy zapalne, podobnie jak u niepalących chorych na raka płuca.

W październiku 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała obniżenie limitu cząstek stałych PM2.5 w powietrzu z obecnych 25 µg/m³ do 10 µg/m³ w 2030 r. Europejskie Towarzystwo Onkologów Klinicznych wezwało do dalszych działań pozwalających obniżyć tę granicę do 5 µg/m³, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. We wrześniu 2023 r. na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego przedstawiono raport dotyczący jakości powietrza, sugerując Komisji Europejskiej przyjęcie limitu zgodnego z wytycznymi ESMO.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, European Society for Medical Oncology (ESMO) Congress 2023. Presented October 23, 2023

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.