Mikrobiota jelitowa decyduje o skuteczności immunoterapii

Mikrobiota jelitowa decyduje o skuteczności immunoterapii

Zmiany w mikrobiocie jelitowej mają wpływ na skuteczność immunoterapii stosowanej w leczeniu chorych na nowotwory.

Przykładowo, stosowanie krótko przed rozpoczęciem immunoterapii antybiotykoterapii, mającej na celu wybicie znacznej części bakterii, które żyją w jelitach, może znacząco zmniejszyć jej skuteczność przeciwnowotworową. Ale antybiotyki to nie jedyne leki, które wpływają na efekty leczenia onkologicznego.

W październiku ubiegłego roku na kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Madrycie (Hiszpania) przedstawiono wyniki badania, w którym sprawdzono, czy powszechnie stosowane i dostępne bez recepty leki z grupy inhibitorów pompy protonowej mają wpływ na skuteczność immunoterapii. Długotrwałe stosowanie tych leków zwiększa pH treści żołądkowej, co zmniejsza różnorodność mikrobioty jelitowej.

W badaniu wzięło udział ponad 2700 osób, które otrzymywały immunoterapię z powodu zaawansowanego nowotworu. Zaobserwowano, że stosowanie u nich inhibitorów pompy protonowej zarówno w ciągu roku, jak i 60 dni przed rozpoczęciem immunoterapii, istotnie zmniejszało jej skuteczność.

Czytaj też: Jaki wpływ na psychikę ma mikrobiota jelitowa?

Mikrobiota jelitowa to zespół mikroorganizmów, głównie bakterii, żyjących w przewodzie pokarmowym. Jest ona istotna nie tylko w procesach trawienia i wchłaniania, ale również w kształtowaniu odporności człowieka. Zachwianie równowagi mikrobioty jelitowej może potencjalnie spowodować rozwój miejscowych i ogólnoustrojowych chorób.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, www.medscape.com, cslide.ctimeetingtech.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

„Śląskie Piersionalia” dla specjalistów od leczenia chorych na raka piersi

W sobotę (18 stycznia) w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędą się „Śląskie Piersionalia” – konferencja dla specjalistów zajmujących się leczeniem chorych na raka piersi. Wezmą w niej udział lekarze, pielęgniarki i koordynatorzy opieki onkologicznej z województw śląskiego i opolskiego. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.