Do czego potrzebna jest dzieciom witamina D?

Do czego potrzebna jest dzieciom witamina D?

Jak wynika z badań, aż u 94 proc. dzieci w wieku 1-3 lat obserwuje się niedobór witaminy D. Jakie mogą być jego konsekwencje?

Witamina D uczestniczy m.in. w gospodarce wapniowo-fosforanowej i odpowiada za prawidłowy metabolizm tkanki kostnej. Odpowiednia jej ilość jest szczególnie ważna w pierwszych trzech latach życia dziecka, kiedy jego układ kostny jest na etapie szybkiego wzrostu. Prawidłowa podaż witaminy D sprzyja budowie mocnych kości, m.in. dlatego, że jej obecność umożliwia prawidłowe wchłanianie wapnia – ich głównego budulca. Jest niezbędna, aby dziecko mogło pewnie stawiać pierwsze kroki. Wspomaga również mineralizację jego zębów. 

Niedobór witaminy D może mieć związek z rozwojem niektórych nowotworów, chorób serca oraz chorób o podłożu autoimmunologicznym, m.in. cukrzycy i reumatoidalnego zapalenia stawów. Szczególnie narażone na niedobory witaminy D są dzieci w wieku 13-36 miesięcy. 

Czytaj także: https://healthyandbeauty.pl/witamina-d-nie-tylko-na-zdrowe-kosci/

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę D?

Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV).  W praktyce musi być jednak spełnionych jednocześnie kilka warunków, co sprawia, że skuteczna synteza w skórze pokrywająca zapotrzebowanie na tę witaminę często nie jest możliwa.

Bardzo ważna jest zróżnicowana i zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia. Warto wprowadzić do codziennego jadłospisu pokarmy, które obfitują w ten cenny składnik: tłuste ryby morskie, oleje rybne czy jaja, a także produkty dodatkowo wzbogacane w witaminę D, takie jak mleko modyfikowane czy kaszki.

Zapotrzebowanie na witaminę D po 1. roku życia jest sześciokrotnie wyższe niż u osób dorosłych w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Zawsze w pierwszej kolejności należy dostarczyć wszystkich składników ze zróżnicowanego jadłospisu. W teorii zbilansowana dieta rzeczywiście dostarcza wszystkich składników odżywczych i zapobiega niedoborom, jednak w praktyce prawidłowe skomponowanie menu dziecka jest znacznie trudniejsze i w efekcie niedoborowa dieta występuje u niemal każdego małego dziecka w Polsce.

Eksperci wyraźnie podkreślają, że mleko modyfikowane może być wykorzystywane jako element strategii walki z niedoborem witaminy D, ponieważ już ok. 400 ml (2 kubki) mleka pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze. Podawanie mleka modyfikowanego zamiast mleka krowiego może zatem w prosty sposób pomóc w zapewnieniu zbilansowanej diety, tak ważnej dla prawidłowego rozwoju malucha.

Jak uzupełnić niedobór witaminy D?

Z powodu alarmujących wyników badań związanych z niedoborem witaminy D eksperci zalecają suplementację witaminy D zarówno u niemowląt, małych dzieci, jak i osób dorosłych. Na co dzień mamy bowiem niewiele okazji do spędzania czasu na słońcu. Zwłaszcza teraz, kiedy z obawy przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 pozostajemy z dziećmi w domu, co jeszcze bardziej zaburza produkcję witaminy D w organizmie. Dlatego eksperci od prawidłowego żywienia zalecają codzienne przyjmowanie suplementów tej witaminy, również latem, zimą i w dni pochmurne.

  • Kobiety ciężarne i planujące ciążę powinny rozpocząć lub utrzymać suplementację zgodnie z wytycznymi dla dorosłych. Kobietom w ciąży rekomenduje się dawkę 1500-2000 IU na dobę. Suplementacja powinna się rozpocząć przynajmniej od drugiego trymestru ciąży.
  • Noworodki i niemowlęta – witamina D przenika w niewielkiej ilości do pokarmu kobiecego, dlatego suplementacja u matki nie rozwiązuje problemu zaopatrzenia w tę witaminę niemowlęcia. Stąd zalecenie suplementacji w dawce 400 IU, czyli 10 μg na dobę do 6. miesiąca życia dziecka, a 400-600 IU między 6. a 12. miesiącem, w zależności od dawki witaminy przyjmowanej z pożywieniem.
  • Dzieci powyżej 1. roku życia – suplementacja w dawce 600-1000 IU na dobę (zależnie od masy ciała) od września do kwietnia lub cały rok, jeśli w okresie letnim nie można zagwarantować odpowiedniej syntezy witaminy D przez skórę.

Jak zbadać dziecku poziom witaminy D w organizmie?

Można to zrobić, badając jego krew. Wielu rodziców ma jednak wątpliwości związane z tym, czy jeśli nie występują żadne dolegliwości, a dziecko jest zdrowe, konieczne jest narażanie je na stres związany z pobieraniem krwi. Okazuje się jednak, że istnieje również bezinwazyjny sposób na oszacowanie potencjalnych niedoborów witaminy D. Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka: https://1000dni.pl/narzedzia/kalkulator-witaminy-d-wapnia-i-jodu

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie ogólnopolskiego programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”: www.1000dni.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.