Bomba witaminowa zamknięta w słoiku

Bomba witaminowa zamknięta w słoiku

Soki i kiszonki z warzyw i owoców to najlepsze, co możesz zapewnić swojemu organizmowi jesienią i zimą. Zawierają mnóstwo naturalnych witamin i związków mineralnych, które są niezbędne, aby łatwiej znieść zmiany pogody i różnice temperatur.

Przetwory warzywne, zwłaszcza kiszonki, wspierają profilaktykę wielu chorób układu pokarmowego oraz nowotworów. Przykładowo, sok z kiszonych buraków jest w stanie rozprawić się z komórkami nowotworowymi raka żołądka. Zawiera łatwo przyswajalne witaminy B1, B2, C, PP, E, K1 oraz związki mineralne (m.in. krzem, wapń, magnez, żelazo, mangan, sód), które wspomagają również procesy krwiotwórcze, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, poprawiają morfologię krwi, działają przeciwzakrzepowo, wzmacniają kości, regulują pracę nerek. Udowodniono, że picie soków z buraków sprzyja szybszej rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych i chemioterapii oraz wspiera leczenie niedokrwistości i grypy.

W swojej spiżarce warto mieć również:

  • soki owocowe (np. z aronii, brzozy, żurawiny, śliwek i porzeczek),
  • syropy, zwłaszcza malinowy (maliny pomagają jesienią i zimą walczyć z przeziębieniem),
  • ocet jabłkowy 5% – doskonale nadaje się do przygotowania sałatkowych dressingów, marynat, czy past wegetariańskich. Oprócz walorów smakowych, ocet jabłkowy ma także właściwości prozdrowotne. Mało kto wie, że działa antybakteryjnie, wspomaga układ moczowy (zapobiega kamieniom pęcherza i infekcjom), wzmacnia odporność, łagodzi objawy zapalenia stawów i dny moczanowej, pobudza metabolizm i zwalcza alergie.

Na zimę ocet jabłkowy w zestawie z syropem malinowym i sokiem z buraków to pozycja obowiązkowa!

Dzieciom eksperci polecają musy owocowe i owocowo-warzywne. Warto sięgać po takie, które są produkowane bez dodatku cukru z ekologicznych warzyw i owoców, takich jak marchew, jabłko, malina, truskawka i śliwka. Ma je w swojej ofercie m.in. firma Bio Food, lider w produkcji certyfikowanych soków z warzyw i owoców. Jest członkiem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej – organizacji zrzeszającej rolników przetwórców oraz przedstawicieli handlu detalicznego i hurtowników obecnych na rynku produktów ekologicznych.

Polska Izba Żywności Ekologicznej jest inicjatorem i organizatorem kampanii “Jemy eko”, finansowanej przez jej członków oraz ze środków UE (w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”). Więcej na temat tej kampanii znajdziesz na stronie www.jemyeko.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?