Bez szczepionki nie wygramy z koronawirusem. Kiedy będzie?

Bez szczepionki nie wygramy z koronawirusem. Kiedy będzie?

Co najmniej kilka zespołów naukowców na świecie pracuje nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Jedna z firm farmaceutycznych właśnie ogłosiła, że we wrześniu rozpocznie badania kliniczne z udziałem ludzi.

Jako jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, nasza firma zaangażowała wszystkie swoje zasoby do prac nad szczepionką przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Już w styczniu 2020 roku, gdy tylko wydzielono sekwencję genetyczną koronawirusa (COVID-19), spółka Johnson & Johnson rozpoczęła pracę nad potencjalną szczepionką – poinformowano w komunikacie przesłanym dziennikarzom.

Zespoły badawcze w Janssen Cilag [jest częścią Johnson & Johnson – przyp. red.], we współpracy ze szpitalem Beth Israel Deaconess Medical Center, który jest częścią Harvard Medical School, stworzyły i przetestowały wiele kandydatów na szczepionki. Dzięki współpracy z naukowcami z różnych instytucji akademickich konstrukty szczepionek zostały następnie przetestowane w celu wskazania tych, które mają największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych.

Na tej podstawie spółka Johnson & Johnson zidentyfikowała wiodącego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 (z dwoma kandydatami zapasowymi), który przejdzie do pierwszych etapów produkcji. Spółka zakłada, że najpóźniej do września 2020 r. rozpoczną się badania kliniczne z udziałem ludzi, a pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być dopuszczone do interwencyjnego szczepienia już na początku 2021 roku.

Agencja Badań Medycznych sfinansuje prace nad szczepionką

W międzynarodowe prace badawcze nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 włączyła się również Agencja Badań Medycznych. Podjęła ona rozmowy dotyczące kształtu i możliwości współpracy m.in. z amerykańskim National Institutes of Health (NIH) i dr. Anthony’m S. Fauci, dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie. ABM prowadzi także zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi uniwersytetami w Europie, współpracę zadeklarowali również Ambasada Chin oraz badacze z Niemiec i Kanady.

dr Radosław Sierpiński, fot. Maja Marklowska-Tomar

Podejmujemy wyzwanie wobec zagrożenia epidemiologicznego naszych obywateli, poszukując skutecznej drogi w walce z CoV-2. Wierzę, że poza zabezpieczeniem sanitarno-epidemiologicznym Polaków (…) musimy aktywnie włączyć się w światowe prace nad znalezieniem skutecznej metody prewencji i terapii tej choroby. Liczę, że dzięki współpracy ze stroną amerykańską oraz wiodącymi grupami badawczymi ze świata uda nam się przekazać wkład w te tak ważne i potrzebne dziś rozwiązania.

[dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych]

W ramach realizacji projektu “Badania nad skuteczną szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii”, Agencja Badań Medycznych wybrała już do współpracy trzy polskie ośrodki – Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowy Instytut Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki. Powrót do normalności nastąpi dopiero po ustaniu epidemii. Musimy nauczyć się z nią żyć przez co najmniej rok, półtora, a może dwa lata.

[prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.