Akcja Motanka. Anonimowe porady nt. HIV po polsku i ukraińsku

Akcja Motanka. Anonimowe porady nt. HIV po polsku i ukraińsku

Już jutro (20 lutego) rozpoczyna się akcja “Motanka” prowadzona przez Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie.

Przez najbliższe trzy miesiące, dwa razy w tygodniu, będzie można zasięgnąć porad na temat profilaktyki zakażeń HIV i innych przenoszonych drogą płciową. Konsultanci będą ich udzielać anonimowo, po polsku i ukraińsku. Aby uzyskać poradę, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 792 276 667, który jest czynny we wtorki i czwartki w godzinach 15.00–17.00

W 2023 roku liczba nowych zakażeń HIV sięgnęła już 3 tysięcy

O tym, jak bardzo potrzebne są tego typu działania, świadczą raporty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Zakładu Higieny, z których wynika, że liczba zakażeń HIV w Polsce ciągle rośnie. Według wstępnych danych w 2023 roku było to blisko 3 tysiące przypadków – więcej niż kiedykolwiek od wybuchu epidemii tego wirusa. Część z tych zakażeń dotyczyła osób zza naszej wschodniej granicy, które mieszkają obecnie w Polsce z powodu wojny w Ukrainie.

Osoby zainteresowane tematem profilaktyki bądź leczenia HIV często wahają się przed zadawaniem pytań lekarzom, wstydzą się mówić otwarcie. W akcji Motanka wszystkie kontakty z konsultantami są w pełni anonimowe. Osoby udzielające porad znają zarówno język polski, jak i ukraiński, więc nie ma bariery językowej.

Chcemy dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, szczególnie HIV, do grupy nieobjętej profilaktyką w ramach ogólnodostępnych programów. Dlatego do naszych dyżurujących konsultantów kierują zainteresowanych specjalnie przeszkolone osoby pracujące z obywatelami Ukrainy. Są to pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury, sali parafialnej Parafii Greckokatolickiej w Olsztynie, Zboru Zielonoświątkowego „Twoja Przystań” w Olsztynie, Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego „FOSA”, pedagodzy ze szkół ponadpodstawowych w naszym powiecie, pracownicy ds. studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej

– mówi Ludmiła Iwona Młynarczuk, koordynatorka akcji Motanka.

Akcja Motanka na plakatach i ulotkach

Informacje o akcji już wkrótce zaczną się pojawiać na ulicach Olsztyna – w postaci plakatów na wiatach przystankowych oraz wszędzie tam, gdzie bywają Ukraińcy, np. w instytucjach kultury. Oprócz rozmowy osoby odwiedzające konsultantów mogą wynieść ze spotkania również ulotki informacyjne w języku ukraińskim, a także środki zabezpieczające przed zakażeniem.

Rosnące liczby osób żyjących z HIV w Polsce pokazują, że nadal brakuje informacji na temat profilaktyki tego zakażenia. O ile dzięki Krajowemu Centrum ds. AIDS i sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych o poradę po polsku jest dość łatwo, o tyle dotarcie do informacji w języku ukraińskim może być trudniejsze. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć akcję prowadzoną przez Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie

– komentuje Paweł Mierzejewski z firmy Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, z którego organizatorzy akcji Motanka otrzymali grant na sfinansowanie porad.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

20 lipca ruszą zapisy na bezpłatny zabieg leczenia blizny

U osób, których ciała pokrywają szpecące blizny, wykonywane będą nieodpłatne zabiegi kosmetyczne metodą mikronakłuwania Genoscar. Najpierw uelastycznia ona blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.