Jak czyścić i dezynfekować okulary i soczewki?

Jak czyścić i dezynfekować okulary i soczewki?

Fot. Vision Express

Dokładne mycie rąk to najskuteczniejszy sposób obniżenia ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zawsze pamiętamy jednak o ich dokładnym umyciu przed założeniem okularów.

Przez błonę śluzową oka wirus bardzo łatwo może wniknąć do organizmu. A okulary – przeciwsłoneczne lub korekcyjne – zwłaszcza jeśli przylegają do twarzy, o dużych soczewkach, mogą zatrzymać mikrokropelki, w których znajduje się wirus, nie dopuszczając do ich przedostania się do oka. Co więcej, takie okulary mogą też przeszkodzić naszym dłoniom i powstrzymać nas przed odruchowym potarciem oka. Wprawdzie nie jest to 100-procentowa ochrona, jednak ryzyko zakażenia wydaje się ograniczone.

Czyść i dezynfekuj okulary najczęściej jak to możliwe!

Należy jednak pamiętać, aby noszone codziennie okulary odpowiednio często czyścić i dezynfekować. Jak?

Nienoszone okulary powinniśmy zawsze chować do etui. Ponadto, po powrocie do domu warto je dokładnie umyć, wykorzystując ściereczkę z mikrofibry, wodę i odrobinę delikatnego detergentu (np. mydła lub płynu do naczyń). Czyśćmy nie tylko soczewki, ale też oprawki, zwłaszcza zauszniki i noski. Oprawki i ich elementy warto ponadto odkazić odpowiednimi płynami, np. na bazie wysoko stężonego alkoholu etylowego. Oczywiście, upewnijmy się najpierw, że taki środek nie zaszkodzi materiałowi, z którego wykonane są nasze oprawki. Jeśli będziemy właściwie traktować okulary, to zminimalizujemy ryzyko ich uszkodzenia i wydłużymy żywotność. To ważne w okresie, kiedy zdobycie nowej pary może być utrudnione lub niemożliwe.

[dr Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express]

Szczególną wagę do czystości okularów powinny przywiązywać osoby z prezbiopią, wykorzystujące je do czytania lub pracy przy monitorze, które w ciągu dnia wielokrotne zdejmują i zakładają okulary.

Nosisz soczewki? Zmień je na jednodniowe!

Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby korzystające z soczewek kontaktowych. Również w tym wypadku, jak podkreśla ekspert z Vision Expert, absolutnie kluczowa jest właściwa higiena rąk. Wszelkie czynności związane z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych powinny zostać poprzedzone dokładnym myciem rąk.

W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 warto sięgnąć po soczewki jednodniowe, w przypadku których łatwiej utrzymać higienę. Nie znaczy to jednak, że należy rezygnować z soczewek wielokrotnego użytku. Pamiętajmy jednak o ich właściwym czyszczeniu i przechowywaniu. Wszelkie zalecenia w tym zakresie powinniśmy obecnie stosować ze zdwojoną czujnością

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Rak prostaty: gliwiccy naukowcy zbadają nową terapię

Naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach ocenią